Blog Promedica

Porady dla zdrowych zębów

Nowości ze świata stomatologii, ciekawostki, promocje i życie naszych gabinetów dentystycznych.


kamien-nazebny-jak-leczyc.jpg

Problem kamienia nazębnego dotyczy wszystkich. Niedostateczna higiena jamy ustnej, mało precyzyjne szczotkowanie oraz unikanie regularnych zabiegów higienizacji zębów wcześniej, czy później doprowadzą do powstania kamienia nazębnego. Mimo iż boryka się z nim każdy dorosły człowiek, warto pamiętać, że kamień na zębach to nic dobrego. Pozornie błaha rzecz może w konsekwencji doprowadzić nawet do utraty zębów (w bardzo skrajnych przypadkach) lub problemów z dziąsłami (takie powikłanie zdarza się dużo częściej).


szczoteczka-elektryczna-czy-manualna.jpg

Odwieczny problem i powód do sporu przeciwników obydwóch rozwiązań. Która lepsza? Szczoteczka elektryczna czy manualna? Która czyści lepiej płytkę nazębną, a która lepiej dba o nasze dziąsła? Aby pogodzić obie strony powiemy, że najlepszą szczoteczką jest ta, której używamy regularnie 🙂 A w naszym wpisie postaramy się przybliżyć wady i zalety każdego rozwiązania oraz podpowiemy dla kogo, które rozwiązanie będzie najlepsze.


czy-napoje-energetyczne-niszcza-zeby.jpg

Wpisując w najpopularniejszej wyszukiwarce hasło: “Czy napoje energetyczne są…” otrzymujemy poniżej zapytania listę najczęściej wyszukiwanych haseł związanych z naszym. Najczęściej internauci pytają o to, czy napoje energetyczne są zdrowe, czy są kaloryczne, czy są od 18 lat, czy są moczopędne i czy są wegańskie. Jak widać kwestia zdrowia jamy ustnej i zębów nie jest przedmiotem ich zainteresowania. Dla nas jednakże jest bardzo ważna i cały czas staramy się na naszym facebooku oraz tutaj na blogu edukować, dlatego we wpisie zajmiemy się kwestią wpływu napojów energetycznych, popularnie nazywanych “energetykami”, na stan i zdrowie jamy ustnej. Czytając dalej dowiesz się, czy napoje energetyczne niszą zęby?


leczenie-zebow-mlecznych.jpg

Statystyki próchnicy i stanu uzębienia u dzieci w Polsce są alarmujące i niezwykle niepokojące. Ponad 50% polskich dzieci w wieku 3 lat ma próchnicę, którą objęte są średnio 3 zęby, ilość ta z wiekiem zamiast spadać rośnie, aby w 5 r.z. sięgnąć średniej wartości 5 zębów z ubytkami próchnicowymi. Kolejne lata rozwoju dzieci nie są lepsze, a opublikowane raporty na temat stanu uzębienia polskich dzieci wskazują, że w 18 roku życia ponad 90% nastolatków ma próchnicę. Jakie są powody tak zatrważających statystyk? I jaki wpływ na stan uzębienia dzieci mają zdrowe zęby mleczne? I, często pojawiające się pytanie, dlaczego warto leczyć zęby mleczne?


higiena-jamy-ustnej-osob-starszych-2.jpg

Z jakimi problemami stykają się osoby w podeszłym wieku i z jakimi trudnościami borykają się osoby niepełnosprawne w czasie dbania o higienę jamy ustnej? W naszym dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka najczęściej spotykanych trudności, jakim muszą stawić czoła pacjenci oraz podzielić się kilkoma radami mającymi ułatwić im dbanie o piękne, a przede wszystkim zdrowe zęby.


gabinety-promedica-15-1200x801.jpg

Żyjemy w świecie, w którym wygoda, komfort i szybkość działania są dla większości priorytetem. Rośnie przez to ilość generowanych odpadów i poziom zanieczyszczenia miast. Zainteresowanie ekologią to już nie tylko moda. To świadome poszukiwanie i stosowanie przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań w każdej sferze działalności człowieka, również w gabinecie stomatologicznym.


laserowe-podcinanie-wedzidelka1.jpg

Wędzidełko – niewielki twór w jamie ustnej, którego nieprawidłowa budowa, może być przyczyną problemów z efektywnym ssaniem oraz wymową. Czym jest wędzidełko, gdzie jest zlokalizowanie, jak zdiagnozować jego niewłaściwą budowę i co najważniejsze, jak rozwiązać ten problem, o tym będzie dzisiejszy wpis.


nadwrazliwosc-zebow-naglowek.jpg

Wakacje to sezon na lody, zimne napoje, mrożone sorbety 🍦🥤, a Ty nie możesz się nimi cieszyć, bo odczuwasz dyskomfort, a nawet ból w trakcie ich spożywania? Co jest jego powodem? Zazwyczaj sprawcą krótkotrwałego, ale nieprzyjemnego bólu jest nadwrażliwość zębów. Czym jest nadwrażliwość, jak ją zdiagnozować i leczyć? A przede wszystkim co robić, aby jej zapobiec?


wybileanie-zebow-stomatolog-dom-2.jpg

Biały uśmiech to marzenie wielu z nas. Zdrowe i lśniące uzębienie jest uznawane za niezbędne zwłaszcza u osób publicznych, pracujących na eksponowanych stanowiskach, przemawiających publicznie, a także, lub przede wszystkim, przez gwiazdy. W końcu posiadanie hollywoodzkiego uśmiechu to bilet do wielkiej kariery 😉 Dlatego właśnie dla Amerykanów rząd białych zębów jest symbolem statusu społecznego, a dbanie o zdrowe i białe zęby jest czymś naturalnym i powszechnym. Oczywiście musimy pamiętać, że najważniejsze są zdrowe zęby, a o ich kolor powinniśmy zadbać w drugiej kolejności. I tutaj przechodzimy do tematu naszego wpisu – wybielanie zębów – w domu czy u stomatologa?


jak-zachecic-dziecko-do-mycia-zebow.jpg

O tym, że o zęby trzeba dbać, nie musimy nikomu mówić. Wiedza ta wśród dorosłych jest powszechna, a należy przyznać, że również i wśród dzieci. Liczne akcje promocyjne i pogadanki w przedszkolach i szkole zrobiły swoje i poziom wiedzy odnośnie zdrowia i higieny jamy ustnej, a przede wszystkim świadomość wśród dzieci stoi na wysokim poziomie. Niestety u dzieci teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką 🙂, dlatego dzisiaj przygotowaliśmy wpis pt.: “Jak zachęcić dzieci do mycia zębów?”


wybicie-zeba-dziecka.jpeg

Wybicie zęba przez dziecko, mlecznego, czy stałego, to jeden z częstych przypadków i drugi, po próchnicy, powód wizyt w gabinetach stomatologicznych. Przykre przypadki, czy to w trakcie zabawy, uprawiania sportu, czy też niefortunnego nagryzienia pokarmu zdarzają się nieoczekiwanie, a przez to często nie wiemy, co zrobić w zaistniałej sytuacji. Dla komfortu naszych pacjentów przygotowaliśmy krótki poradnik, na wypadek wybicia zęba u dziecka. Postępowanie w takich sytuacjach jest różne w zależności od tego, czy mamy do czynienia z zębem mlecznym, czy też stałym. Już na początku naszego wpisu pragniemy podkreślić, że nawet w przypadku wybicia zęba mlecznego należy skonsultować się ze stomatologiem. Dlaczego jest to tak ważne? Zapraszamy do dalszej lektury.


czym-sa-implanty.jpg

W zeszłym miesiącu opublikowaliśmy wpis pt. Leczenie implantologiczne – krok po kroku (do którego serdecznie odsyłamy). Jesteśmy szczęśliwi, że cieszył sie dużym zainteresowaniem, ale zdajemy sobie sprawę, że w tym wpisie nie odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania odnośnie implantów. Dlatego dzisiaj kolejna porcja ważnych informacji, a tym samym wpis z serii pacjent pyta…- czyli najczęściej wyszukiwane hasła w Internecie (i zadawane przez pacjentów) dotyczące implantów. I oczywiście odpowiedzi naszych specjalistów. Mamy nadzieję, że poniższe wyjaśnienia okażą się dla Państwa przydatne 🙂


nitkowanie-zebow-2.jpg

Nitkowanie zębów to jeden z najlepszych sposobów na dokładne oczyszczenie zębów. Oczywiście powinno być poprzedzone dokładnym szczotkowaniem, ale wielkość główki szczoteczki do zębów sprawia, że trudno jest dotrzeć do przestrzeni między zębami. Jedynym sposobem na pozbycie się płytki nazębnej jest właśnie nitkowanie zębów. Warto pamiętać, że prawidłowa higiena jamy ustnej zapobiega paradontozie, której skutkiem jest nawet utrata uzębienia. Paradontoza to choroba dziąseł, która rozwija się bardzo długo, początkowo nie dając żadnych objawów. Nieleczona może doprowadzić do rozchwiania zębów, a w konsekwencji do ich wypadania.


leczenie-implantologiczne.jpg

Konsekwencje nieuzupełnienia brakującego zęba mogą być bardzo poważne, ponieważ tkanka kostna działa podobnie, jak mięśnie. Nieużywana z powodu braku osadzonego w niej zęba zaczyna zanikać. Co więcej, nasze zęby dążą do kontaktu ze swoimi antagonistami. Gdy jednego z nich zabraknie, reszta zaczyna się przemieszczać, zmniejszając przestrzeń umożliwiającą wstawienie implantu, negatywnie wpływając na zgryz, a także przeciążając inne zęby. W dzisiejszym wpisie opowiemy o implantach oraz leczeniu implantologicznym krok po kroku.


Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.Copyright by Gabinety Dentystyczne ProMedica Będzin 2018. All rights reserved.