fbpx

Blog Promedica

Porady dla zdrowych zębów

Nowości ze świata stomatologii, ciekawostki, promocje i życie naszych gabinetów dentystycznych.


rodzaje-wypelnien-zebow.jpg

Plomba to potoczne określenie na wypełnienie stomatologiczne w zębie, w którym na skutek działania próchnicy doszło do powstania ubytku. Lekarz po opracowaniu zmienionych chorobowo tkanek zęba, powstałe po wybraniu wiertłem miejsce, musi szczelnie wypełnić materiałem zastępczym, czyli plombą. Są różne rodzaje wypełnień zęba, a każde z nich jest inne i ma inne zastosowanie. To lekarz stomatolog po badaniu decyduje, który rodzaj wypełnienia będzie najlepszy i który najlepiej spełni swoją rolę.


bruksizm.jpg

Niewiadomego pochodzenia bóle głowy i/lub szyi, pojawiające się zwłaszcza rano, nadwrażliwość zębów, a nawet szumy uszne, to mogą być nieoczywiste objawy bruksizmu. Choroba ta dotychczas była kojarzona tylko ze zgrzytaniem zębami i jego konsekwencją , czyli ich starciem. Na szczęście dla pacjentów cierpiących na bruksizm obecnie problem ten nie jest już bagatelizowany, a także pojawiło się szereg rozwiązań, metod leczenia, a nawet narzędzi, które nie tylko mogą wspomóc walkę z nawykowym zaciskaniem zębów, ale przede wszystkim mogą zmniejszyć dolegliwości towarzyszące bruksizmowi.


bol-zeba.jpg

Ból zębów to jeden z najczęstszych powodów wizyt w gabinecie stomatologicznym. Uporczywy, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie i spożywanie posiłków. Najgorzej jeśli pojawia się w weekend, kiedy o szybką konsultację trudno. Powodów bólu może być wiele i pacjenci często mają problem z rozróżnieniem, czy pojawiający się ból, to już powód do niepokoju, czy tylko nadwrażliwość zębów. Jakie są niepokojące objawy bólu zęba? I skąd się on bierze?


leczenie-ortodontyczne1.jpg

Wady zgryzu, bez względu na ich rodzaj, to problem nie tylko estetyczny. Nieprawidłowo ustawione w szczęce zęby potrafią negatywnie wpływać na komfort życia. Na szczęście leczeniu ortodontycznemu może poddać się każdy, bez względu na wiek i rodzaj wady. Jak wygląda proces leczenia ortodontycznego? Co czeka na Pacjenta w gabinecie? I przede wszystkim, ile kosztuje leczenie ortodontyczne?


higienizacja-paradontoza.jpg

Vector Paro Pro to nowoczesne urządzenie stworzone do niechirurgicznego leczenia chorób przyzębia, czyli paradontozy. Urządzenie zostało stworzone przez niemiecką firmę Dürr Dental po wielu latach badań i testów z najlepszymi periodontologami. Opracowana technologia w innowacyjny sposób oczyszcza jednocześnie zabezpieczając korzeń zęba. W tradycyjnym skalingu ultradźwiękami pojawia się charakterystyczny dla tej metody eliptyczny ruch głowicy generującej ultradźwięki. Dla osób z chorobami dziąseł ten ruch generował ból, a dodatkowo mógł powodować uszkodzenia w ścianach korzenia zęba oraz w tkankach miękkich okalających ząb.


leczenie-stomatologiczne-w-narkozie.jpg

Narkoza to potoczne określenie na znieczulenie ogólne stosowane w medycynie w celu zniesienia świadomości pacjenta, a przede wszystkim zniesienia odczuwania bólu. W stomatologii zwyczajowo rzadko stosowana, ze względu na fakt, iż nie występują stany zagrażające życiu wymagające stosowania rozległego znieczulenia. Niemniej istnieją przesłanki sytuacje, w których leczenie w znieczuleniu ogólnym jest zasadne. O powodach stosowania narkozy, przygotowaniu do zabiegu oraz cenniku narkozy u stomatologa – w dalszej części wpisu.


endodoncja-leczenie-kanalowe-naglowek.jpg

Endodoncja, popularnie nazywana leczeniem kanałowym, to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Zaliczana jest do leczenia zachowawczego. Wokół endodoncji powstało i nadal krąży wiele mitów, a część pacjentów wieść o konieczności podjęcia leczenia kanałowego przyjmuje z przerażeniem na twarzy. W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć leczenie oraz rozwiać kilka wątpliwości, a na koniec przedstawimy lekarza, który w naszym centrum specjalizuje się w leczeniu endodontycznym.


kamien-nazebny-jak-leczyc.jpg

Problem kamienia nazębnego dotyczy wszystkich. Niedostateczna higiena jamy ustnej, mało precyzyjne szczotkowanie oraz unikanie regularnych zabiegów higienizacji zębów wcześniej, czy później doprowadzą do powstania kamienia nazębnego. Mimo iż boryka się z nim każdy dorosły człowiek, warto pamiętać, że kamień na zębach to nic dobrego. Pozornie błaha rzecz może w konsekwencji doprowadzić nawet do utraty zębów (w bardzo skrajnych przypadkach) lub problemów z dziąsłami (takie powikłanie zdarza się dużo częściej).


szczoteczka-elektryczna-czy-manualna.jpg

Odwieczny problem i powód do sporu przeciwników obydwóch rozwiązań. Która lepsza? Szczoteczka elektryczna czy manualna? Która czyści lepiej płytkę nazębną, a która lepiej dba o nasze dziąsła? Aby pogodzić obie strony powiemy, że najlepszą szczoteczką jest ta, której używamy regularnie 🙂 A w naszym wpisie postaramy się przybliżyć wady i zalety każdego rozwiązania oraz podpowiemy dla kogo, które rozwiązanie będzie najlepsze.


czy-napoje-energetyczne-niszcza-zeby.jpg

Wpisując w najpopularniejszej wyszukiwarce hasło: „Czy napoje energetyczne są…” otrzymujemy poniżej zapytania listę najczęściej wyszukiwanych haseł związanych z naszym. Najczęściej internauci pytają o to, czy napoje energetyczne są zdrowe, czy są kaloryczne, czy są od 18 lat, czy są moczopędne i czy są wegańskie. Jak widać kwestia zdrowia jamy ustnej i zębów nie jest przedmiotem ich zainteresowania. Dla nas jednakże jest bardzo ważna i cały czas staramy się na naszym facebooku oraz tutaj na blogu edukować, dlatego we wpisie zajmiemy się kwestią wpływu napojów energetycznych, popularnie nazywanych „energetykami”, na stan i zdrowie jamy ustnej. Czytając dalej dowiesz się, czy napoje energetyczne niszą zęby?


leczenie-zebow-mlecznych.jpg

Statystyki próchnicy i stanu uzębienia u dzieci w Polsce są alarmujące i niezwykle niepokojące. Ponad 50% polskich dzieci w wieku 3 lat ma próchnicę, którą objęte są średnio 3 zęby, ilość ta z wiekiem zamiast spadać rośnie, aby w 5 r.z. sięgnąć średniej wartości 5 zębów z ubytkami próchnicowymi. Kolejne lata rozwoju dzieci nie są lepsze, a opublikowane raporty na temat stanu uzębienia polskich dzieci wskazują, że w 18 roku życia ponad 90% nastolatków ma próchnicę. Jakie są powody tak zatrważających statystyk? I jaki wpływ na stan uzębienia dzieci mają zdrowe zęby mleczne? I, często pojawiające się pytanie, dlaczego warto leczyć zęby mleczne?


higiena-jamy-ustnej-osob-starszych-2.jpg

Z jakimi problemami stykają się osoby w podeszłym wieku i z jakimi trudnościami borykają się osoby niepełnosprawne w czasie dbania o higienę jamy ustnej? W naszym dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka najczęściej spotykanych trudności, jakim muszą stawić czoła pacjenci oraz podzielić się kilkoma radami mającymi ułatwić im dbanie o piękne, a przede wszystkim zdrowe zęby.


gabinety-promedica-15-1200x801.jpg

Żyjemy w świecie, w którym wygoda, komfort i szybkość działania są dla większości priorytetem. Rośnie przez to ilość generowanych odpadów i poziom zanieczyszczenia miast. Zainteresowanie ekologią to już nie tylko moda. To świadome poszukiwanie i stosowanie przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań w każdej sferze działalności człowieka, również w gabinecie stomatologicznym.


laserowe-podcinanie-wedzidelka1.jpg

Wędzidełko – niewielki twór w jamie ustnej, którego nieprawidłowa budowa, może być przyczyną problemów z efektywnym ssaniem oraz wymową. Czym jest wędzidełko, gdzie jest zlokalizowanie, jak zdiagnozować jego niewłaściwą budowę i co najważniejsze, jak rozwiązać ten problem, o tym będzie dzisiejszy wpis.


Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2022. All rights reserved.