fbpx

Blog Promedica

Porady dla zdrowych zębów

Nowości ze świata stomatologii, ciekawostki, promocje i życie naszych gabinetów dentystycznych.


wypelnienia-inlay-onlay-promedica.jpg

W stomatologii istnieje wiele różnych rozwiązań, które pozwalają na naprawę uszkodzonych zębów. Dotychczas jedną z najpopularniejszych opcji były tradycyjne wypełnienia, popularnie nazywane plombami. Obecnie istnieje szereg innych rozwiązań, których zastosowanie pozwala na uzyskanie większego komfortu w jamie ustnej pacjenta, a przede wszystkim przywrócenia pierwotnych funkcji szczęki i żuchwy. Jednym z nich są wypełnienia inlay oraz onlay, które są stosowane w celu odbudowy zębów i przywrócenia im funkcji oraz estetyki. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym dwóm rodzajom wypełnień, ich różnicom i temu, dla kogo mogą one być najlepszym rozwiązaniem.


system-cad-cam-promedica.jpg

W Promedica cały czas się rozwijamy, ponieważ naszym celem jest dostarczanie jak najlepszych usług dla naszych Pacjentów. Z rozwojem usług jest związana nowość, która pojawiła się w naszym centrum stomatologicznym w Będzinie. Technologia CAD/CAM, którą z pewnością większość kojarzy z przemysłem, pozwala nam uzupełniać braki w uzębieniu naszych Pacjentów w ciągu jednej wizyty. Jak wygląda ta technologia, co jest jest CAD/CAM w stomatologii i jaki rodzaj prac można wykonać na systemie CAD/CAM?


czy-herbata-zostawia-osad-na-zebach-promedica.jpg

Herbata to jeden z tych napoi, po który najchętniej sięgamy w okresie jesienno-zimowym. Herbata cieszy się dużą popularnością na całym świecie, ale różne regiony świata preferują różne jej rodzaje. W Polsce najchętniej sięgamy po herbatę czarną, a w Azji po jej zieloną odmianę. Liderami spożycia herbaty na świecie są Turcy, a tuż za nimi są Irlandczycy. Podium zajmują również Brytyjczycy. Wszystkie trzy narodowości najchętniej sięgają po czarną odmianę. Polacy spożywają ok. 1kg herbaty na mieszkańca w ciągu roku, co daje nam miejsce w pierwszej dziesiątce. Herbata jako napój jest zalecana do spożycia, nawet kilka krotnie w ciągu dnia, ale są pewne aspekty jej spożycia, które mogą mieć negatywne wpływ na zdrowie. I o tym warto pamiętać sięgając po filiżankę swojej ulubionej herbatki. Tym, na co dzisiaj zwrócimy uwagę, to powstawanie osadu na zębach po nadmiernym spożyciu herbaty.


stomatologia-zachowawcza–-co-to-jest-promedica.jpg

Dbanie o zdrowie jamy ustnej jest niezwykle ważne dla ogólnego dobrego samopoczucia i zdrowia całego organizmu. Należy pamiętać, że rozległa próchnica ma również wpływ na inne organy w ciele człowieka, a piękny rząd białych zębów to powód do zadowolenia. Stomatologia zachowawcza odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu pięknego i zdrowego uśmiechu. Jest to dziedzina stomatologii, która koncentruje się na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu drobnych ubytków wywołanych przez próchnicę. Celem stomatologii zachowawczej jest utrzymanie własnych zębów jak najdłużej oraz zapobieganie postępowi chorób przyzębia i próchnicy. Czym jest stomatologia zachowawcza i jak wygląda leczenie zachowawcze u dorosłycyh oraz dzieci opiszemy w dalszej części artykułu.


jak-wyglada-leczenie-endodontyczne1.jpg

Endodoncja, popularnie nazywana leczeniem kanałowym, to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Decyzję o podjęciu leczenia kanałowego podejmuje lekarz na podstawie wywiadu, badania oraz po dokładnym obejrzeniu zdjęć RTG. Leczenie endodontyczne należy przeprowadzić, kiedy dojdzie do zapalenia miazgi, a proces ten jest nieodwracalny i niemożliwy do leczenia zachowawczego. Część pacjentów uważa, że leczenie kanałowe nie ma sensu, ponieważ ząb po zabiegu jest martwy, a najlepszym rozwiązaniem jest jego ekstrakcja. Z perspektywy stomatologa każdy ząb jest cenny i warto pamiętać, że zęby po leczeniu kanałowym mogą często z powodzeniem posłużyć przez bardzo długi czas. Jak wygląda leczenie kanałowe? Jak wygląda leczenie endodontyczne krok po kroku? I jakie są zalecenia po leczeniu? Wszystko o leczeniu kanałowym w dalszej części wpisu.


leczenie-dysfunkcji-narzadu-zucia-promedica.jpg

Pacjenci z problemami mięśniowo-stawowymi, bruksizmem i awariami zębowymi, odczuwający bóle w okolicy stawów skroniowo- żuchwowych, bóle głowy i zębów oraz pacjenci bez objawów bólowych, którzy chcą kompleksowo odbudować swoją funkcję i estetykę, w dużym zakresie w pierwszym etapie powinni rozważyć podjęcie leczenia dysfunkcji narządu żucia zanim przystąpią do leczenia ortodontycznego i/lub protetycznego. Przeczytaj, dlaczego specjaliści z Promedica zalecają podjęcie leczenia poprzez wykonanie szyny relaksacyjnej w pierwszej fazie leczenia!


dentofobia-strach-przed-stomatologiem-promedica.jpg

Uczucie ucisku w brzuchu, nagły wzrost tętna, a nawet wszechogarniające uczucie osłabienia to tylko kilka z objawów, jakie doświadcza część osób na samo słowo STOMATOLOG. Niektórym wystarczy sam zapach unoszący się w gabinetach stomatologicznych, aby zmienić zdanie co do konieczności wizyty u dentysty. Powszechny w Polsce strach przed gabinetem stomatologicznym widać po stanie uzębienia przeciętnego Polaka, a także po odsetku dzieci z próchnicą. Dentofobia, bo tak oficjalnie nazywa się strach przed dentystą, to jeden z najczęstszych powodów do unikania regularnych wizyt u dentysty. Dlaczego boimy się stomatologa i jak pokonać strach przed leczeniem?


szyna-relaksacyjna-retencyjna-promedica.jpg

Przezroczyste nakładki na zęby wyglądem przypominające łuk zębowy to szyny, które mogą być szynami retencyjnymi lub relaksacyjnymi. Dzięki coraz większej popularności aparatów ortodontycznych Invisalign często bywają z nimi mylone, a są to całkowicie różne produkty. Czym są szyny retencyjne i relaksacyjne, dla kogo są one przeznaczone i czym różnią się od przezroczystych aparatów ortodontycznych?


rodzaje-wypelnien-zebow.jpg

Plomba to potoczne określenie na wypełnienie stomatologiczne w zębie, w którym na skutek działania próchnicy doszło do powstania ubytku. Lekarz po opracowaniu zmienionych chorobowo tkanek zęba, powstałe po wybraniu wiertłem miejsce, musi szczelnie wypełnić materiałem zastępczym, czyli plombą. Są różne rodzaje wypełnień zęba, a każde z nich jest inne i ma inne zastosowanie. To lekarz stomatolog po badaniu decyduje, który rodzaj wypełnienia będzie najlepszy i który najlepiej spełni swoją rolę.


bruksizm.jpg

Niewiadomego pochodzenia bóle głowy i/lub szyi, pojawiające się zwłaszcza rano, nadwrażliwość zębów, a nawet szumy uszne, to mogą być nieoczywiste objawy bruksizmu. Choroba ta dotychczas była kojarzona tylko ze zgrzytaniem zębami i jego konsekwencją , czyli ich starciem. Na szczęście dla pacjentów cierpiących na bruksizm obecnie problem ten nie jest już bagatelizowany, a także pojawiło się szereg rozwiązań, metod leczenia, a nawet narzędzi, które nie tylko mogą wspomóc walkę z nawykowym zaciskaniem zębów, ale przede wszystkim mogą zmniejszyć dolegliwości towarzyszące bruksizmowi.


bol-zeba.jpg

Ból zębów to jeden z najczęstszych powodów wizyt w gabinecie stomatologicznym. Uporczywy, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie i spożywanie posiłków. Najgorzej jeśli pojawia się w weekend, kiedy o szybką konsultację trudno. Powodów bólu może być wiele i pacjenci często mają problem z rozróżnieniem, czy pojawiający się ból, to już powód do niepokoju, czy tylko nadwrażliwość zębów. Jakie są niepokojące objawy bólu zęba? I skąd się on bierze?


leczenie-ortodontyczne1.jpg

Wady zgryzu, bez względu na ich rodzaj, to problem nie tylko estetyczny. Nieprawidłowo ustawione w szczęce zęby potrafią negatywnie wpływać na komfort życia. Na szczęście leczeniu ortodontycznemu może poddać się każdy, bez względu na wiek i rodzaj wady. Jak wygląda proces leczenia ortodontycznego? Co czeka na Pacjenta w gabinecie? I przede wszystkim, ile kosztuje leczenie ortodontyczne?


higienizacja-paradontoza.jpg

Vector Paro Pro to nowoczesne urządzenie stworzone do niechirurgicznego leczenia chorób przyzębia, czyli paradontozy. Urządzenie zostało stworzone przez niemiecką firmę Dürr Dental po wielu latach badań i testów z najlepszymi periodontologami. Opracowana technologia w innowacyjny sposób oczyszcza jednocześnie zabezpieczając korzeń zęba. W tradycyjnym skalingu ultradźwiękami pojawia się charakterystyczny dla tej metody eliptyczny ruch głowicy generującej ultradźwięki. Dla osób z chorobami dziąseł ten ruch generował ból, a dodatkowo mógł powodować uszkodzenia w ścianach korzenia zęba oraz w tkankach miękkich okalających ząb.


leczenie-stomatologiczne-w-narkozie.jpg

Narkoza to potoczne określenie na znieczulenie ogólne stosowane w medycynie w celu zniesienia świadomości pacjenta, a przede wszystkim zniesienia odczuwania bólu. W stomatologii zwyczajowo rzadko stosowana, ze względu na fakt, iż nie występują stany zagrażające życiu wymagające stosowania rozległego znieczulenia. Niemniej istnieją przesłanki sytuacje, w których leczenie w znieczuleniu ogólnym jest zasadne. O powodach stosowania narkozy, przygotowaniu do zabiegu oraz cenniku narkozy u stomatologa – w dalszej części wpisu.


endodoncja-leczenie-kanalowe-naglowek.jpg

Endodoncja, popularnie nazywana leczeniem kanałowym, to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Zaliczana jest do leczenia zachowawczego. Wokół endodoncji powstało i nadal krąży wiele mitów, a część pacjentów wieść o konieczności podjęcia leczenia kanałowego przyjmuje z przerażeniem na twarzy. W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć leczenie oraz rozwiać kilka wątpliwości, a na koniec przedstawimy lekarza, który w naszym centrum specjalizuje się w leczeniu endodontycznym.


Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.