fbpx

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe

endodoncja-leczenie-kanalowe-naglowek.jpg

Endodoncja, popularnie nazywana leczeniem kanałowym, to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Zaliczana jest do leczenia zachowawczego. Wokół endodoncji powstało i nadal krąży wiele mitów, a część pacjentów wieść o konieczności podjęcia leczenia kanałowego przyjmuje z przerażeniem na twarzy. W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć leczenie oraz rozwiać kilka wątpliwości, a na koniec przedstawimy lekarza, który w naszym centrum specjalizuje się w leczeniu endodontycznym.

Kiedy należy rozpocząć leczenie kanałowe?

Decyzję o podjęciu leczenia kanałowego podejmuje lekarz na podstawie wywiadu, badania oraz po dokładnym obejrzeniu zdjęć RTG. Leczenie endodontyczne należy przeprowadzić, kiedy dojdzie do zapalenia miazgi, a proces ten jest nieodwracalny i niemożliwy do leczenia tradycyjnymi metodami, czyli nie ma możliwości, aby ząb można było zaplombować. W momencie, kiedy dochodzi do zapalenia miazgi, należy podjąć decyzję, co zrobić z zębem. Część pacjentów uważa, że leczenie kanałowe nie ma sensu, ponieważ ząb po zabiegu jest martwy, a najlepszym rozwiązaniem jest jego ekstrakcja. Z perspektywy stomatologa każdy ząb jest cenny i warto, po pierwsze dbać o nie stosując prawidłową higienę jamy ustnej, a po drugie – nawet w sytuacji pozornie ostatecznej podejmować wszystkie możliwe działania, aby zachować swoje własne uzębienie. Wiemy, że nowoczesne technologie i rozwój implantologii pozwalają uzupełnić braki w uzębieniu, ale warto pamiętać, że zęby po leczeniu kanałowym mogą z powodzeniem posłużyć przez bardzo długi czas.

Jak wygląda zabieg leczenia kanałowego?

Procedurę leczenia kanałowego rozpoczynamy od wykonania zdjęć RTG, które pozwolą oszacować skalę problemu, ocenić ilość korzeni zęba, ich wielkość, szerokość oraz kształt. Procedury stomatologiczne wokół zęba poprzedzamy znieczuleniem. Zabieg rozpoczyna się od otwarcia zęba i podania środka, który ma doprowadzić do kontrolowanej martwicy miazgi zęba. Proces ten profesjonalnie nazywamy dewitalizacją, a potocznie zatruciem zęba. Całość trwa od 7 do nawet 14 dni, a w trakcie tych dni pacjent ma założony specjalny opatrunek. W sytuacji, kiedy warunki bólowe pozwalają można przejść do opracowywania kanałów bez dewitalizacji.
Kolejnym krokiem jest usunięcie zmienionej chorobowo miazgi zęba z komory zęba oraz odsłonięcie kanałów. O ilości kanałów lekarz dowiaduje się ze zdjęcia RTG. Zazwyczaj siekacze mają po jednym kanale, przedtrzonowce – 3,4, a ostatnie trzonowce potrafią mieć ich nawet 6.

Następnym krokiem jest opracowanie kanałów, czyli usunięcie miazgi wraz z zainfekowaną przez bakterie zębiną. Precyzja w tym momencie to klucz do sukcesu. Dobre opracowanie kanałów gwarantuje, że zabiegu nie trzeba będzie powtarzać. Aby leczenie kanałowe mogło być zakończone sukcesem, najczęściej dokonuje się go pod mikroskopem, który pozwala w powiększeniu czyścić kanały działając bardzo precyzyjnie. Celem stomatologa jest całkowita dezynfekcja tego obszaru przed przystąpieniem do wypełniania oczyszczonych kanałów. Zanim to nastąpi dla pewności dokonuje się płukania całości z pozostałości zębiny i bakterii.

Teraz należy zamknąć kanały zęba materiałem biozgodnym tzw. gutaperką, który nie pozwoli przedostać się drobnoustrojom do wnętrza zęba. Szczelność wypełnienia sprawdza się wykonując ponowne zdjęcie RTG. Zabieg leczenia kanałowego kończy zamknięcie jamy zęba oraz odbudowa korony przywracająca mu pierwotny wygląd.

Leczenie kanałowe - krok po kroku

Czy leczenie kanałowe boli?

To pytanie, które najczęściej pojawia się u pacjentów na myśl o leczeniu endodontycznym. Niestety zabieg ten kiedyś nie należał do najprzyjemniejszych, a jeśli dochodziło do niego w momencie ostrego stanu zapalnego ból był jeszcze większy. Obecnie dzięki rozwojowi w stomatologii możemy zaproponować pacjentom praktycznie bezbolesne zabiegi, a szybkie podjęcie działań nie pozwala rozwinąć się zapaleniu miazgi.

Leczenie kanałowe w Promedica

Leczeniem kanałowym w naszym centrum stomatologicznym zajmuje się dr Ryszard Markiewicz. Wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami oraz podnoszące kompetencje kursy i szkolenia, które Pan Doktor podejmuje, pozwalają mu profesjonalnie podchodzić do problemów pacjentów. Dr Markiewicz leczenie kanałowe wykonuje korzystając z mikroskopu, a na miejscu w centrum czeka na Państwa pracownia RTG, w której można wykonać wszystkie niezbędne zdjęcia rentgenowskie.

Serdecznie zapraszamy do Promedica na
leczenie kanałowe!
☎️32-297-19-91
📱693-732-555





Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.



Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.