fbpx

Jak wygląda leczenie kanałowe?

jak-wyglada-leczenie-endodontyczne1.jpg

Endodoncja, popularnie nazywana leczeniem kanałowym, to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Decyzję o podjęciu leczenia kanałowego podejmuje lekarz na podstawie wywiadu, badania oraz po dokładnym obejrzeniu zdjęć RTG. Leczenie endodontyczne należy przeprowadzić, kiedy dojdzie do zapalenia miazgi, a proces ten jest nieodwracalny i niemożliwy do leczenia zachowawczego. Część pacjentów uważa, że leczenie kanałowe nie ma sensu, ponieważ ząb po zabiegu jest martwy, a najlepszym rozwiązaniem jest jego ekstrakcja. Z perspektywy stomatologa każdy ząb jest cenny i warto pamiętać, że zęby po leczeniu kanałowym mogą często z powodzeniem posłużyć przez bardzo długi czas. Jak wygląda leczenie kanałowe? Jak wygląda leczenie endodontyczne krok po kroku? I jakie są zalecenia po leczeniu? Wszystko o leczeniu kanałowym w dalszej części wpisu.

Chcesz podjąć leczenie kanałowe, ale nie wiesz, którą poradnię stomatologiczną wybrać?

W Promedica posiadamy wykwalifikowany zespół lekarzy-stomatologów oraz sprzęt umożliwiający skuteczne leczenie kanałowe?
–>Leczenie kanałowe<–
☎️32-297-19-91
📱693-732-555

Jak wygląda leczenie kanałowe w Promedica?

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w znieczuleniu. W Promedice oferujemy wyłącznie bezpieczne, sprawdzone i skuteczne formy bezbolesnego znieczulenia. Ich skład oraz sposób podawania są dobierane dla każdego pacjenta indywidualnie. Leczenie endodontyczne jeszcze do niedawna wiązało się z koniecznością odbycia kilku wizyt. Obecnie, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, w gabinecie Promedica istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu w trakcie jednej wizyty. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa komfort pacjenta oraz zapobiega wielu powikłaniom. Leczenie kanałowe w Promedica przeprowadzamy w powiększeniu między innymi z użyciem mikroskopu zabiegowego. Umożliwia on przeprowadzenie leczenia podczas jednej wizyty, co zapobiega ryzyku reinfekcji i przedostania się bakterii do kanałów, które często ma miejsce w przypadku kilkuwizytowego zabiegu. Zastosowanie mikroskopu może okazać się również niezbędne, kiedy mamy do czynienia na przykład z bardzo wąskimi lub nietypowo usytuowanymi kanałami, a także w przypadku konieczności usunięcia złamanego narzędzia, włókna lub wkładu. Zabiegi przeprowadzane są wykorzystaniem koferdamu, który pozwala stworzyć barierę aseptyczną, utrzymać wysoką suchość oraz większą widoczność pola operacyjnego. Dokładny pomiar długości kanałów korzeniowych umożliwiają nam nowoczesne endometry Propex i Nouvag. Precyzyjność maszynowego opracowania kanałów umożliwia nam system Reciproc, a ich szczelne wypełnienie zapewnia system Obtura oraz Super Endo B&L Alpha II + Beta. Gwarantujemy naszym Pacjentom najwyższy poziom komfortu dzięki komputerowym znieczuleniom QuickSleeper oraz SleeperOne. W naszym gabinecie mogą Państwo skorzystać z nowoczesnego aparatu rentgenowskiego, wykonującego zdjęcia tomograficzne, pantomograficzne oraz cefalometryczne.

Leczenie kanałowe krok po kroku

Przebieg leczenia kanałowego wygląda inaczej niż tradycyjna wizyta u stomatologa. Aby rozwiać wątpliwości, a wszystkich tych, którzy się go obawiają, uspokoić, opisujemy jak wygląda leczenie kanałowe krok po kroku. Wszystko po to, aby pacjenci stawiający się na wizytę byli już częściowo zapoznani z procedurą zabiegową oraz posiadali wiedzę, która pozwala im zadawać konkretne pytania, rozwiewające ich wątpliwości.

Diagnostyka

Procedurę leczenia kanałowego rozpoczynamy od kompleksowego badania jamy ustnej oraz wykonania zdjęć RTG, które pozwolą oszacować skalę problemu, ocenić ilość kanałów zęba, ich wielkość oraz kształt. Procedury stomatologiczne wokół zęba poprzedzamy znieczuleniem.

Otwarcie zęba

Zabieg rozpoczyna się od otwarcia komory zęba, w którym znajduje się miazga zęba, czyli bogato unerwiona tkanka wypełniająca ząb.

Oczyszczenie i opracowanie kanałów

Następnym krokiem jest opracowanie kanałów, czyli usunięcie miazgi wraz z zainfekowaną przez bakterie zębiną. Na tym etapie mikroskop umożliwia jak najdokładniejsze ich oczyszczenie, a użycie systemu do maszynowego opracowywania kanałów pozwala na ich dokładne opracowanie.

Wypełnienie kanałów

Należy zamknąć kanały zęba materiałem biozgodnym tzw. ciekłą gutaperką, który nie pozwoli przedostać się drobnoustrojom do wnętrza zęba. Szczelność wypełnienia sprawdza się wykonując ponowne zdjęcie RTG. Używamy do tego systemu Obtura oraz Super Endo B&L Alpha II + Beta.

Odbudowa zęba

Zabieg leczenia kanałowego kończy zamknięcie jamy zęba materiałem kompozytowym. Często sugerowane jest wzmocnienie z użyciem wkładu z włókna szklanego bądź też późniejsza odbudowa za pomocą korony protetycznej, umożliwiająca przywrócenie pierwotnego wyglądu zęba.

Zalecenia dla pacjenta po zabiegu leczenia kanałowego

Kiedy minie znieczulenie ból może być odczuwalny w okolicy leczonego zęba, sam ząb również może dawać dolegliwości bólowe. Mogą się one utrzymywać do kilku dni po zabiegu, a przy nagryzaniu nawet do kilku tygodni. Kiedy ból jest bardzo dokuczliwy, można zażyć tabletkę przeciwbólową wg zaleceń lekarza. W przypadku otrzymania po zabiegu recepty prosimy o niezwłoczne jej zrealizowanie i aplikowanie leków według zaleceń lekarza. Jeśli przy wierzchołku zęba była zmiana okołowierzchołkowa zalecana jest wizyta kontrolna z wykonaniem rtg kontrolnego wg zaleceń lekarza.

W przypadku wystąpienia poniższych objawów należy zgłosić się do kontroli:

  • w przypadku utrzymującego się obrzęku, podwyższonej temperatury ciała lub nasilających się dolegliwości bólowych nieustępujących po zażyciu środków przeciwbólowych
  • kiedy ząb boli przy nagryzaniu bądź bez żadnych bodźców zewnętrznych do pół roku po leczeniu.




Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.



Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.