fbpx

Bruksizm

bruksizm.jpg

Niewiadomego pochodzenia bóle głowy i/lub szyi, pojawiające się zwłaszcza rano, nadwrażliwość zębów, a nawet szumy uszne, to mogą być nieoczywiste objawy bruksizmu. Choroba ta dotychczas była kojarzona tylko ze zgrzytaniem zębami i jego konsekwencją , czyli ich starciem. Na szczęście dla pacjentów cierpiących na bruksizm obecnie problem ten nie jest już bagatelizowany, a także pojawiło się szereg rozwiązań, metod leczenia, a nawet narzędzi, które nie tylko mogą wspomóc walkę z nawykowym zaciskaniem zębów, ale przede wszystkim mogą zmniejszyć dolegliwości towarzyszące bruksizmowi.

Szukasz pomocy przy bruksizmie?
–>Szyna relaksacyjna<–
Umów się na wizytę w naszym centrum!
☎️32-297-19-91
📱693-732-555

Bruksizm i jego przyczyny

Bruksizm to nawykowe i często nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Może pojawiać się w ciągu dnia, a także w nocy, a objawia się napadowym i bardzo silnym zgrzytaniem zębami. Siła, z jaką chory na bruksizm pociera zębami jest 10-krotnie większa niż ta, którą generujemy w trakcie jedzenia twardego pożywienia. Szacunki dotyczące ilości osób dotkniętych chorobą są różne. Niektóre źródła podają, że w Europie problem ten dotyka nawet 20% populacji dorosłych, a na postać dzienną cierpią częściej kobiety niż mężczyźni. Patrząc na rozkład wiekowy, bruksizm częściej spotykamy u osób w przedziale wiekowym 25-45 lat, ale może pojawić się nawet u dzieci. Na szczęście w tak młodym wieku jest on najczęściej formą samoograniczającą się i dzieci często samoczynnie pozbywają się problemu, po wypadnięciu mlecznych zębów. Warto zachować jednak czujność i podejmować działanie, jak tylko zauważymy niepokojące objawy u dzieci.
Obecnie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyczyny bruksizmu. Medycyna cały czas nie potrafi udzielić wyczerpujących wyjaśnień, ale na przestrzeni ostatnich lat udało się wyodrębnić przynajmniej kilka przyczyn nadmiernego ściskania szczęki i zgrzytania zębami. Najczęściej przyczyną bruksizmu jest stres, a także zaburzenia psychiczne lub emocjonalne. Badacze idą nawet dalej i podają, że pacjenci chorujący na takie choroby jak schizofrenia, depresja i stany lękowe, ADHD, autyzm, zespół Downa, zespół Pradera i Williego są bardziej predysponowani do borykania się z bruksizmem. Dodatkowo przyczyn można również szukać w obrębie samej jamy ustnej. Zaburzenia zgryzu są także wymieniane jako częsty powód pojawienia się problemu nadmiernego ścierania zębów. Bruksizm może mieć również swoje źródło w: zaburzeniach hormonalnych, niedoborach witamin, alergii, przeroście migdałków oraz być skutkiem zażywania niektórych leków.

Jakie objawy powinny zaniepokoić i kiedy mówimy o bruksizmie?

Nie każda nadwrażliwość zębów i szum w uszach to od razu bruksizm. O tym, czy dochodzi do patologicznego tarcia zębami, może stwierdzić lekarz stomatolog po zebraniu wywiadu i szczegółowym przeglądzie jamy ustnej. To właśnie dokładne oględziny wnętrza ust, czyli zębów, języka, policzków, a także badanie stawu skroniowo-żuchwowego mogą pozwolić na postawienie trafnej diagnozy. W złożonych i niejasnych sytuacjach, aby mieć 100% pewność, może być konieczne wykonanie dodatkowego badania takiego jak np. elektromiografia (EMG) – badanie aktywności mięśniowej, w tym mięśni żucia.
Jeśli zauważamy u siebie takie symptomy jak:

  • częste bóle głowy
  • szumy uszne,
  • nadwrażliwość zębów i pojawiające się stany zapalne w obrębie jamy ustnej,
  • starte powierzchnie zębów,
  • bardziej kwadratową dolną część twarzy (żuchwa),
  • bóle karku, szyi i pleców,
  • krwawienia z dziąseł,
  • ogólne uczucie napięcia w okolicy żuchwy

to możemy mieć do czynienia z bruksizmem i swoje obawy warto w pierwszej kolejności skonsultować ze stomatologiem.

Szyna relaksacyjna Będzin

Jak leczyć bruksizm?

Obecnie już wiemy, że leczenie bruksizmu wymaga współpracy wielu specjalistów. To, co na początek należy koniecznie wykonać, to wizyta u stomatologa, który postawi diagnozę, a także może zaproponować wykonanie specjalnej szyny relaksacyjnej w postaci przezroczystych nakładek, które pacjent będzie mógł zakładać na noc. Wykonane na indywidulane zamówienie nakładki idealnie dopasowujące się do zębów nie wyleczą bruksizmu, ale są niezbędne, aby powstrzymać negatywne i niszczące zęby działanie sił nieświadomie wytwarzanych w jamie ustnej w nocy. Nakładki pozwolą zmniejszyć napięcia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, a pacjent będzie mógł odczuć natychmiastową ulgę. W dalszej kolejności warto rozważyć wizyty u specjalistów takich jak psycholog, psychiatra, a nawet fizjoterapeuta.

Jakie są konsekwencje nieleczonego bruksizmu?

Najważniejszą konsekwencją nieleczonego bruksizmu, od strony stomatologicznej, jest ścieranie zębów, a w dalszym odstępie czasowym nawet ich pękanie i łamanie. Pacjenci cierpiący z powodu bruksizmu za najuciążliwsze jego skutki uważają bóle głowy, szyi, barków, szczękościsk, nadwrażliwość zębów i odsłanianie się szyjek, a po starciu szkliwa nawet zębiny. Do tego należy dodać częste i uciążliwe nadżerki w jamie ustnej, po wewnętrznej stronie policzków w okolicy stykania się zębów.

Podejrzewając u siebie bruksizm warto nie czekać z leczeniem i podjęciem działania, aż jego skutki będą widoczne gołym okiem na przykład w postaci złamanego zęba. Medycyna jeszcze wiele musi dowiedzieć się o mechanizmie, jaki stoi za ściskaniem szczęki i żuchwy, ale już dziś przy obecnym stanie wiedzy jesteśmy w stanie ulżyć i zatrzymać negatywne oddziaływanie przypadłości na stan zdrowia jamy ustnej pacjentów.





Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.



Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.