fbpx

Dentofobia – dlaczego boimy się dentysty?

dentofobia-strach-przed-stomatologiem-promedica.jpg

Uczucie ucisku w brzuchu, nagły wzrost tętna, a nawet wszechogarniające uczucie osłabienia to tylko kilka z objawów, jakie doświadcza część osób na samo słowo STOMATOLOG. Niektórym wystarczy sam zapach unoszący się w gabinetach stomatologicznych, aby zmienić zdanie co do konieczności wizyty u dentysty. Powszechny w Polsce strach przed gabinetem stomatologicznym widać po stanie uzębienia przeciętnego Polaka, a także po odsetku dzieci z próchnicą. Dentofobia, bo tak oficjalnie nazywa się strach przed dentystą, to jeden z najczęstszych powodów do unikania regularnych wizyt u dentysty. Dlaczego boimy się stomatologa i jak pokonać strach przed leczeniem?

Szukasz polecanego stomatologa?
–>kontakt<–
Zobacz, co w Promedica możemy dla Ciebie zrobić
i umów się na wizytę w naszym centrum!
☎️32-297-19-91
📱693-732-555

Dlaczego boimy się stomatologa?

Odkładanie w czasie wizyt stomatologicznych zazwyczaj ma swoje powody. Ze stomatologicznego punktu widzenia (i nie tylko) należy podjąć leczenie jak najszybciej, aby uniknąć narażenia się na kosztowne procedury i rozległe leczenie. Stomatologia zachowawcza to, poza prawidłową codzienną higieną,  jeden z najlepszych sposobów na zachowanie zdrowia jamy ustnej. Niemniej jednak odkładamy wizyty stomatologiczne w czasie, a większość odbywa je tylko w sytuacjach bólowych. Dodając do tego nieprawidłową higienę, mamy receptę na ubytki i zły stan uzębienia. Najczęściej podawanym powodem unikania leczenia jest strach przed jakimkolwiek leczeniem w gabinecie stomatologicznym, który, w najmocniejszym wariancie, nosi nazwę dentofobii. Strach ten jest irracjonalny, a cierpiącym na niego pacjentom trudno opanować uczucie paniki i chęć ucieczki z gabinetu. W najbardziej trudnych przypadkach może dojść nawet do omdlenia i kategorycznej odmowy kontynuacji leczenia. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce w przypadku dzieci, ale nawet dorośli pacjenci doświadczają panicznego lęku. Zazwyczaj pacjenci obawiają się bólu, braku kontroli nad leczeniem oraz komentarzy ze strony dentysty dotyczących stanu uzębienia. Jeśli strach przyjmuje formę fobii, to żadne racjonalne tłumaczenie nie przekona do dobrowolnego poddania się leczeniu. Warto wiedzieć, że zły stan zdrowia jamy ustnej ma wpływ nie tylko na zęby, ale i na inne narządy w naszym ciele. Strachu przed dentystą nie należy bagatelizować, a należy szukać rozwiązania w tej trudnej i stresującej dla pacjenta sytuacji. Jaki jest powód strachu przed dentystą?  Najczęstszym jego źródłem jest traumatyczne przeżycie w przeszłości lub złe doświadczenie z nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniem.

Dlaczego nie należy bać się leczenia stomatologicznego?

Strach przed leczeniem można odczuwać, jeśli w przeszłości doświadczyliśmy bólu w trakcie leczenia lub przeprowadzono leczenie, w którego trakcie odczuwaliśmy duży dyskomfort, a które nie doprowadziło do poprawy stanu uzębienia. Ból w gabinecie stomatologicznym to, przy obecnie istniejących środkach znieczulających i komputerowemu znieczuleniu The Wand, przeszłość. Obecnie leczenie stomatologiczne można przeprowadzić, znosząc całkowicie dyskomfort pacjenta, a podejście i profesjonalizm dentysty oraz całego zespołu dodatkowo budują pozytywne skojarzenie. Empatia, duża wiedza dentysty i indywidualne podejście pozwolą przełamać strach, a jeśli trudno nam zaufać, to warto poszukać swojego dentysty z polecenia od znajomych i bliskich. Często jest to jeden z najlepszych sposobów na strach i obawy przed wizytą. Pozytywne doświadczenia osób, którym ufamy, pozwolą przełamać negatywne uczucia. Jeśli jednak strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym jest tak duży, iż ciężko o pozytywne nastawienie dla samego nawet pomysłu odbycia wizyty, to można rozważyć leczenie stomatologiczne w narkozie. Jest ona pomocna przy dentofobii oraz w sytuacji konieczności poddania się rozległemu leczeniu stomatologicznemu. Aby można było wykonać zabiegi w znieczuleniu ogólnym należy przejść kwalifikację, a wszystkie informacje na temat leczenia w narkozie są dostępne na konsultacji.

Paniczny strach przed stomatologiem, określany mianem dentofobii, to uczucie, którego nie należy bagatelizować, ponieważ ubytki i próchnica to coś więcej niż tylko aspekt wizualny. Bakterie z jamy ustnej przedostają się do krwioobiegu, czyniąc szkody nie tylko uzębieniu. Na szczęście dzisiejsza stomatologia pozwala na zapewnienie bezbolesnego leczenia próchnicy, a takie procedury jak leczenie kanałowe, kiedyś postrzegane jako niezwykle bolesne, obecnie nie kojarzone jest z bólem i cierpieniem w trakcie opracowywania kanałów. Zastosowanie skutecznych znieczuleń pozwala na uzyskanie komfortu i pozbycie się strachu przed dentystą.





Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.



Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.