fbpx

Jak przygotować dziecko do wizyty adaptacyjnej?

zawsze-usmiechnieta-ada.jpg

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym to ważny moment w życiu dziecka. To właśnie od niej zależy późniejsze podejście małego pacjenta do leczenia zębów. Zabiegi u dentysty potrafią wywołać silny stres nawet u dorosłych. Nic więc dziwnego, że także w przypadku dzieci wizyta stomatologiczna jest wielkim przeżyciem. Dzieci długo pamiętają tego typu sytuacje, dlatego ważne jest, by taka wizyta była przyjemnym doświadczeniem. Jeśli jednak okaże się traumatycznym przeżyciem, może to skutecznie zniechęcić dziecko do kolejnych odwiedzin, dlatego też warto przemyśleć decyzję o wyborze gabinetu stomatologicznego przyjaznego Małym Pacjentom.

Jak przygotować dziecko do wizyty adaptacyjnej?

Odpowiednie przygotowanie i przeprowadzenie pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym jest kluczowe w przypadku leczenia Najmłodszych. Warto zatem wcześniej przygotować swoje dziecko do takiej wizyty. Jak to zrobić? Poniżej przedstawimy kilka wskazówek:

    • Najważniejsze, aby umówić się na wizytę jak najwcześniej, zanim dziecko zacznie skarżyć się na ból ząbków. W przeciwnym razie, gdy leczenie okaże się bolesne, prawdopodobnie straci zaufanie do lekarza, a dentystę kojarzyć będzie tylko z bólem i strachem.
    • Przed wizytą porozmawiaj z dzieckiem o zdrowiu jamy ustnej. Wyjaśnij, w jakim celu udaje się do gabinetu i czym zajmuje się stomatolog dziecięcy.

      Doskonałym sposobem na wzbudzenie u swojej pociechy pozytywnych skojarzeń jest zabawa w dentystę, oglądanie lub czytanie bajek, w których bohaterowie udają się do dentysty.

      Wytłumacz, jakie konsekwencje może nieść zaniedbanie higieny ząbków, oraz że dentysta może go przed tym uchronić. Dzięki temu Mały Pacjent nabierze zaufania i łatwiej przezwycięży lęk.

    • Pamiętaj, że podejście dziecka w bardzo dużej mierze zależy od rodziców. Jeśli sam odczuwasz lęk związany z leczeniem u dentysty- nie okazuj tego. W rozmowie unikaj stwierdzeń „nie bój się, nie będzie bolało, musisz wytrzymać, to nie potrwa długo’’; nie używaj słów ,,zastrzyk, znieczulenie, wiertło, borowanie, wiercenie, wyrywanie’’. To może skutecznie wystraszyć dziecko. Jeżeli nigdy nie było u dentysty, to nie wie, że może boleć. Wręcz przeciwnie-  dziecko wcale  nie musi  obawiać się badania.  Należy wspierać i chwalić za dzielność, zachęcić małym upominkiem po odbytej wizycie, obiecać jakąś nagrodę.

    • Nie należy okłamywać dziecka zapewnieniem „Nic nie będzie bolało, nie masz się czego bać”. Dziecko wybiera się do gabinetu w konkretnym celu, co wiąże się z przeprowadzeniem różnych procedur stomatologicznych. Jeżeli na pierwszej wizycie dojdzie do leczenia, lepiej uspokoić dziecko słowami: ,, Pani doktor poogląda i policzy twoje ząbki. Gdy poczujesz coś nieprzyjemnego lub będziesz chciał/chciała zrobić przerwę,  podnieś do góry rączkę. ”

  • Na wizycie adaptacyjnej dziecku powinni towarzyszyć rodzice. Dzięki temu Mały Pacjent będzie czuł się bezpieczniej. Rodzic może trzymać swoją pociechę za rączkę albo usiąść razem z nią na fotelu. Jeżeli nie będzie to konieczne, warto przynajmniej zapewnić dziecko, że będzie się z nim przebywało w gabinecie, aby czuło obecność kogoś bliskiego.
  • Na wizytę adaptacyjną Mały Pacjent może zabrać swoją ulubioną zabawkę (miś, lalka itp.), której lekarz w pierwszej kolejności wykona badanie stomatologiczne.

Jak wygląda wizyta adaptacyjna w Centrum dentystycznym Promedica?

Kluczem do efektywnej pracy z dzieckiem, która dodatkowo sprawi mu radość, jest zarówno szeroka wiedza lekarza, jak i odpowiednie podejście do najbardziej wymagających pacjentów. Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i ogromne sukcesy w tym zakresie.

To również ludzie z pasją, którzy kochają swoją pracę i wkładają w nią całe swoje serce, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że to wszystko ma pozytywny wpływ na poziom zaufania dziecka do lekarza. Większość naszych lekarzy przyjmujących dzieci sami są rodzicami, więc nie są im obce pewne zachowania, lęki, są bardziej wyrozumiali, mają wiedzę na temat nastrojów i dyspozycji dziecka w ciągu dnia.

Pierwsza wizyta Małego Pacjenta w gabinecie stomatologicznym powinna być formą zabawy, z jednoczesnym przyzwyczajaniem go do współpracy z dentystą.

    • W Naszym Centrum każdy pacjent już od progu otaczany jest opieką personelu. Dzieci w oczekiwaniu na wizytę mogą spędzić czas w kąciku zabaw, mając do dyspozycji zabawki, książeczki, gry, kolorowanki i przybory plastyczne. W trakcie zabawy pociechy mogą się odstresować i zapomnieć o celu wizyty. W razie potrzeby przed badaniem mogą skorzystać z jednorazowych szczoteczek do zębów i past.

  • Następnie dziecko wraz z rodzicem zapraszane jest do gabinetu stomatologicznego. Zgodnie z życzeniem na ekranie monitora wyświetlane są bajki lub odtwarzane ulubione piosenki dziecka.
  • Zdajemy sobie sprawę, że dziecko w takich momentach bardzo dokładnie wszystko zapamiętuje, dlatego nasi lekarze robią wszystko, aby wzbudzać u dzieci jedynie pozytywne wrażenia związane z wizytą u dentysty.  Stomatolog oprowadza Małego Pacjenta po gabinecie, opowiada o wyposażeniu i zastosowaniu poszczególnych urządzeń, dostosowując dobór słów do wieku dziecka. Mały pacjent siada na specjalnie przygotowanym, miękkim kolorowym siedzisku fotela, aby czuł się w pełni komfortowo i bezpiecznie. Następnie lekarz opisuje urządzenia w taki sposób, aby jak najbardziej zainteresować dziecko wizytą, np.:

– fotel- statek kosmiczny, który unosi się w górę, a po zabiegu ląduje na ziemi;
– ślinociąg- słonik lub odkurzacz, który pije wodę,
– turbina i mikrosilnik- Pan Bzyczek i Pan Bryczek;
– dmuchawka- prysznic z suszarką dla ząbków;
– lampa polimeryzacyjna- miecz świetlny Gwiezdnego Wojownika
– znieczulenie komputerowe- Magiczna Różdżka
– spray chłodzący- Elza z Krainy Lodu
– wypełnienie- kolorowa plastelinka
– próchnica- robaczki mieszkające w ząbkach

Mały Pacjent może sam wszystko obejrzeć, dotknąć, wypróbować.

Poznanie pracy lekarza i zastosowania poszczególnych urządzeń w formie zabawy zadziała odstresowująco i zachęci dziecko do dalszej współpracy.

    • Następnie lekarz przeprowadza badanie stomatologiczne oraz informuje rodziców o stanie ząbków pociechy, przedstawia plan leczenia oraz przekazuje wszystkie niezbędne zalecenia. Odpowiada również na wszystkie nurtujące pytania dotyczące diety i nawyków żywieniowych. W przypadku, gdy głównym czynnikiem powstania próchnicy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, przeprowadzany jest profesjonalny instruktaż higieny na ząbkach dziecka. Jeśli zachodzi konieczność leczenia, a dziecko jest spokojne, cierpliwe i w dalszym ciągu wykazuje chęć współpracy, lekarz może przeprowadzić drobny zabieg.

    • Na zakończenie wizyty Mały Pacjent udaje się do szafy z nagrodami i samodzielnie wybiera upominek. Czasami potrzeba kilku wizyt adaptacyjnych, aby zaprzyjaźnić dziecko z gabinetem. Warto kontynuować takie spotkania i nie należy się zniechęcać niepowodzeniami. Być może o drugą wizytę dziecko samo będzie się dopytywać i z niecierpliwością na nią oczekiwać.

Co w przypadku braku współpracy ze strony dziecka?

Jeśli jednak okaże się, że kolejne wizyty adaptacyjne i próby oswajania dziecka z gabinetem nie przynoszą efektu, a pacjent w dalszym ciągu nie wykazuje chęci współpracy ze stomatologiem, lekarz nie podejmuje leczenia ,,na siłę”. Zmuszanie dziecka do zabiegu prowadzi do urazu psychicznego, nasilenia lęku przed dentystą i zwiększonego oporu przed leczeniem w przyszłości. W takich przypadkach w Naszym Centrum mamy do zaoferowania kilka rozwiązań:

  • nowoczesne znieczulenia komputerowe
  • bezbolesną ozonoterapię (w przypadku próchnicy początkowej)
  • sedację wziewną, czyli znieczulenie podtlenkiem azotu (gazem rozweselającym)
  • znieczulenie ogólne (narkozę)




Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.



Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.