fbpx

Narkoza u stomatologa

leczenie-stomatologiczne-w-narkozie.jpg

Narkoza to potoczne określenie na znieczulenie ogólne stosowane w medycynie w celu zniesienia świadomości pacjenta, a przede wszystkim zniesienia odczuwania bólu. W stomatologii zwyczajowo rzadko stosowana, ze względu na fakt, iż nie występują stany zagrażające życiu wymagające stosowania rozległego znieczulenia. Niemniej istnieją przesłanki sytuacje, w których leczenie w znieczuleniu ogólnym jest zasadne. O powodach stosowania narkozy, przygotowaniu do zabiegu oraz cenniku narkozy u stomatologa – w dalszej części wpisu.

Leczenie stomatologiczne w narkozie – dla kogo?

Znieczulenie ogólne to stan całkowitej, lecz odwracalnej utraty świadomości, w który pacjent zostaje wprowadzony przez lekarza anestezjologa poprzez podanie odpowiednich środków dożylnie lub wziewnie. W trakcie całego zabiegu w narkozie wszystkie parametry życiowe pacjenta są stale monitorowane przez lekarza-anestezjologa, a sam pacjent pozostaje całkowicie nieświadomy podejmowanych przy jego uzębieniu procedur. Znieczulenie ogólne u stomatologa pozwala wykonać w trakcie jednej procedury wszystkie niezbędne zabiegi stomatologiczne zachowawcze, chirurgiczne oraz endodontyczne, które w momencie tradycyjnego leczenia musiałoby być podzielone na kilka odrębnych wizyt.

Serdecznie zapraszamy do Promedica na
leczenie stomatologiczne w narkozie!
☎️32-297-19-91
📱693-732-555
Leczenie stomatologiczne w narkozie można zastosować u dorosłych, jak i u dzieci, a szczególnie w przypadku jeśli mamy do czynienia, z takim przypadkami jak:

    • dentofobia – pacjent odczuwa silny i niezwykle trudny, a wręcz niemożliwy do pokonania, strach przed stomatologiem i zabiegami w obrębie jamy ustnej. W sytuacji osób z dentofobią leczenie w narkozie to często jedyny sposób, aby wykonać jakiekolwiek zabiegi stomatologiczne. Często podejmują się oni leczenia i decydują się na narkozę, ponieważ stan uzębienia jest już w bardzo złej kondycji;
    • niepełnosprawność- osoby z niepełnosprawnościami, głównie umysłowymi, nie są w stanie współpracować z lekarzem-stomatologiem. Dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu pacjenta warto rozważyć leczenie w znieczuleniu ogólnym;
    • choroby psychiczne – podobnie jak w przypadku osób niepełnosprawnych, pacjenci z chorobami psychicznymi można poddać leczeniu w narkozie;
    • duża ilość ubytków – jeśli zabiegi stomatologiczne należałoby podzielić na kilka wizyt lub leczenie obejmuje również interwencję chirurgiczną, można rozważyć wykonanie wszystkiego w trakcie jednego zabiegu. W tym pomocna będzie narkoza, która umożliwi wielogodzinną pracę w obrębie jamy ustnej, a która nie byłaby możliwa w przypadku znieczulenia nasiękowego, czy sedacji. Gdy pacjentem jest dziecko, którego zęby są objęte rozległą próchnicą i pojawiają się takie czynniki jak lęk i brak chęci współpracy, znieczulenie ogólne pozwoli naprawić wszystkie ubytki bez powodowania dodatkowego stresu.

    Leczenie stomatologiczne w narkozie

    Jak wygląda narkoza u stomatologa?

    Przed podjęciem ostatecznej decyzji o leczeniu w znieczuleniu ogólnym pacjent musi odbyć wizytę kwalifikacyjną i poddać się konsultacji stomatologicznej oraz anestezjologicznej. W ich trakcie omawiane są wskazania oraz przeciwskazania do zabiegu, omawiany jest stan uzębienia wraz ze zdjęciami RTG, lekarz wypytuje o przebyte choroby, stosowane leki, a następnie rozwiewa wszystkie wątpliwości oraz przedstawia plan leczenia oraz szczegółowy koszt narkozy i zabiegów stomatologicznych. Jeśli jest to konieczne, lekarz zleca dodatkowe badania krwi.
    W przypadku dzieci, cała wstępna konsultacja odbywa się w obecności opiekuna.

    Jakie są przeciwskazania do znieczulenia ogólnego?

    Jak w przypadku każdej procedury medycznej występują przeciwskazania do zastosowania narkozy. Do najważniejszych zaliczamy:

    • ostre infekcje dróg oddechowych;
    • choroby przewlekłe – niewyregulowane (nadciśnienie, astma oskrzelowa, cukrzyca, choroby tarczycy, choroby nerek, wątroby, padaczka z częstymi napadami, choroby układu krwiotwórczego z zaburzeniami krzepnięcia);
    • uczulenie na leki i środki medyczne stosowane podczas znieczulenia.

    Jaki jest koszt leczenia stomatologicznego w narkozie?

    Koszt leczenia zębów w narkozie ustalany jest w trakcie konsultacji ze stomatologiem. W koszcie leczenia w narkozie uwzględniane są dwie pozycje. Pierwsza dotyczy części anestezjologicznej, czyli kosztu narkozy, a druga – leczenia stomatologicznego. To zakres prac w jamie ustnej (wykonanie wypełnień, usunięcie zębów, leczenie endodontyczne) będzie stanowił składnik całego kosztorysu, który będzie zmienny i indywidualny. Orientacyjny koszt leczenia w narkozie można znaleźć tutaj – Leczenie w narkozie.





Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.



Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.