fbpx

Wpływ leków na zdrowie jamy ustnej

wplyw-lekow-1.jpg

Nie od dziś wiadomo, iż część przyjmowanych przez nas leków może mieć znaczący wpływ na stan zdrowia jamy ustnej. Dotyczy to zarówno kondycji samych zębów, jak i dziąseł. Warto zaznaczyć, że leki przyjmowane przez kobiety w ciąży często wpływają już na rozwój i późniejszą budowę zębów stałych dziecka. Środki przyjmowane przez osoby dorosłe niejednokrotnie są przyczyną rozwoju próchnicy, powstawania erozji szkliwa, stanów zapalnych dziąseł, jak również odkładania kamienia nazębnego mimo iż pacjent utrzymuje wzorową higienę jamy ustnej.

Mówiąc o chorobach jamy ustnej, najczęściej kojarzymy je z próchnicą. Nic w tym dziwnego, ponieważ współcześnie zalicza się ją już do chorób cywilizacyjnych i dotyczy niemal całej populacji. Jest skutkiem występowania takich czynników jak cukry, bakterie, czas oraz podatność zębów na próchnicę. To właśnie cukier jest podstawową pożywką bakterii zamieszkujących jamę ustną. Większość pacjentów doskonale zdaje sobie sprawę, że spożywanie czekolady, batonów, cukierków lub słodzonych napojów jest szkodliwe, jednak sporo z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele cukrów zawierają chociażby popularne leki na przeziębienie, często spożywane w nadmiarze. Tabletki na ból gardła zawierające cukier oraz podwyższona temperatura ciała przy przeziębieniu, powodująca obniżone wydzielanie śliny w jamie ustnej, znacznie sprzyjają rozwojowi próchnicy.

Wpływ leków na zęby

Kolejnym skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków są krwawienia przy szczotkowaniu oraz nitkowaniu zębów, zapalenie dziąseł, zmiana ich barwy na bardziej intensywną, owrzodzenie tkanek, pieczenie w ustach, drętwienia, mrowienie, zaburzenia ruchowe czy też zmienione odczuwanie smaku. Przy wystąpieniu wymienionych objawów należy zastanowić się, czy być może mają one związek z przyjmowanymi przez nas medykamentami, tym bardziej, jeżeli przed rozpoczęciem ich zażywania nie mieliśmy problemów z dziąsłami. Wśród specyfików typowych dla takich objawów wyróżnia się leki przyjmowane na padaczkę, cyklosporynę, doustne leki antykoncepcyjne oraz niektóre zażywane w celu leczenia nadciśnienia tętniczego. W przypadku wystąpienia wcześniej wspomnianych objawów należy skontaktować się ze stomatologiem lub internistą.

Znaczna część leków jako działanie uboczne może powodować obniżenie ilości wydzielania śliny, czemu towarzyszy zespół nieprzyjemnych objawów, m.in. uczucie suchości w jamie ustnej. Ślina pełni istotną rolę ochronną dla naszych zębów, m.in. oczyszcza ich powierzchnię, wzmacnia ich strukturę, niszczy bakterie próchnicotwórcze. W momencie redukcji produkowanej jej ilości w znacznie szybszym tempie dochodzi do rozwoju choroby próchnicowej. Wśród medykamentów mogących być przyczyną takiego stanu wyróżnia się leki przeciwalergiczne, leki stosowane przy chorobie Parkinsona, Alzheimera, leki na nadciśnienie, choroby serca, izotretynoina stosowana w terapii trądziku, leki przeciwwymiotne, łagodzące mdłości, wziewne leki stosowane przez astmatyków. Należy wspomnieć, iż te ostatnie zawierają cukry, przez co przyczyniają się również do rozwoju próchnicy poprzez pozostawianie nalotu na powierzchni zębów.

Wpływ leków na zdrowie jamy ustnej
Designed by Freepik

Badania dowodzą, że także pacjenci podczas terapii lekami przeciwdepresyjnymi mają podwyższone ryzyko wystąpienia stanów zapalnych dziąseł, paradontozy i suchości jamy ustnej, ponieważ leki te zmniejszają produkcję śliny. Dodatkowo również częściej cierpią na bruksizm. W przypadku problemów z suchością jamy ustnej należy skontaktować się z dentystą, który wskaże różne metody przywrócenia odpowiedniej wilgoci w jamie ustnej. Może także zalecić odpowiednie zabiegi lub leki zapobiegające przykrym objawom.

Istnieje także spora grupa leków, które przyjmowane w długotrwały sposób mogą wpływać na kolor uzębienia. Jednym z nich jest tetracyklina. Jest to jeden z najsilniejszych antybiotyków stosowanych m.in. w leczeniu ciężkich przypadków trądziku oraz ropnych zakażeń skóry. Długotrwale przyjmowany antybiotyk kumuluje się w szkliwie, powodując występowanie ciemnych przebarwień. W takich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnego wybielania, jednak należy podkreślić, że nawet ten zabieg nie jest w stanie przywrócić poprzedniej, naturalnej barwy zębów. Wówczas zaleca się zastosowanie licówek.

Wpływ leków na zdrowie jamy ustnej
Designed by Freepik

Pamiętaj, aby podczas wizyt u stomatologa na bieżąco informować lekarza o jakichkolwiek zmianach twojego stanu zdrowia i o wszelkich zażywanych przez ciebie lekach. Dzięki temu łatwiej będzie ustalić przyczyny niepokojących cię objawów, właściwie postawić diagnozę oraz dobrać odpowiednie leczenie.





Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.



Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.