fbpx

Szczoteczka elektryczna czy manualna?🦷

szczoteczka-elektryczna-czy-manualna.jpg

Odwieczny problem i powód do sporu przeciwników obydwóch rozwiązań. Która lepsza? Szczoteczka elektryczna czy manualna? Która czyści lepiej płytkę nazębną, a która lepiej dba o nasze dziąsła? Aby pogodzić obie strony powiemy, że najlepszą szczoteczką jest ta, której używamy regularnie 🙂 A w naszym wpisie postaramy się przybliżyć wady i zalety każdego rozwiązania oraz podpowiemy dla kogo, które rozwiązanie będzie najlepsze.

Szczoteczka elektryczna – historia, najważniejsze zalety i wady

Historia szczoteczki elektrycznej sięga lat 50. XXw. Oczywiście opracowane wtedy modele nie przypominały tych znanych nam obecnie, a także nie posiadały funkcjonalności obecnych rozwiązań, ale sam pomysł elektrycznego i zautomatyzowanego czyszczenia zębów nie jest nowy. Globalną ekspansję i stale rosnącą popularność szczoteczka rozpoczyna w latach 60. w USA. Wtedy to jako artykuł do higieny jamy ustnej wchodzi do produkcji seryjnej, a na początku lat 90. do szczoteczki oferowany jest unowocześniony akumulator, który zapewni jeszcze większe bezpieczeństwo użytkowania. Prace nad coraz lepszym i doskonalszym sposobem usuwania płytki nazębnej przy jednoczesnym dbaniu o zdrowie dziąseł trwają nieprzerwanie, a pojawiające się na rynku nowe modele szczoteczek to coraz nowocześniejsze rozwiązania i technologie.
Osoby, którym elektryczne szczoteczki z powodzeniem zastąpiły manualną wersję, jako główną i najważniejszą zaletę wskazują łatwość w obsłudze szczoteczki. Kolejnymi zaletami są:

  • mały rozmiar główki- który powoduje, że zęby, zwłaszcza siódemki oraz ósemki, są prawidłowo czyszczone. Dla osób posiadających małą szczękę oraz dzieci wielkość główki szczoteczki ma znaczenie, a manualne szczoteczki zazwyczaj są większe utrudniając, a nawet uniemożliwiając w prawidłowy sposób wyczyścić zęby;
  • dokładniejsze czyszczenie – ta zaleta ma związek z wielkością samej główki szczoteczki, jak również i z obrotowo-oscylacyjno-rotacyjnymi ruchami końcówki w jamie ustnej. Wiele lat badań nad sposobem czyszczenia zębów pozwoliło stworzyć optymalne rozwiązanie;
  • mnogość modeli – bardzo szeroka oferta rynku pozwala każdemu wybrać rozwiązanie dla siebie. Znajdziemy ekonomiczne rozwiązania na każdą kieszeń, jak również zaawansowane technologicznie modele dla maniaków gadżetów. Warto pamiętać, że każda szczoteczka elektryczna to model, który pozwala na dokładne i precyzyjne czyszczenie zębów. Różnica między nimi to ilość dostępnych programów czyszczenia, czy możliwość śledzenia na ekranie telefonu dokładności czyszczenia zębów;
  • różne tryby pracy – im bardziej zaawansowany technologicznie model szczoteczki, tym ilość dostępnych trybów pracy większa. Szczoteczki mogą posiadać programy dla osób posiadających wrażliwe zęby, mogą wspierać wybielanie zębów lub zadbać o dziąsła;
  • kontrola nacisku i prawidłowej higieny jamy ustnej – funkcja powiadamiania o sile nacisku jest przydatna, jeśli wkładamy w szczotkowanie zębów zbyt dużo siły, a dla zainteresowanych precyzyjnymi informacjami o jakości procesu szczotkowania, szczoteczka może na bieżąco przekazywać na ekran telefonu informacje o postępach w czyszczeniu;
  • wskaźnik rekomendowanego czasu mycia – funkcja przydatna nie tylko dzieciom, dodatkowo timer dzieli 2-minutowy czas na mniejsze części, aby użytkownik wiedział, ile czasu może poświęcić na umycie poszczególnych fragmentów uzębienia;
  • różne końcówki do różnych zadań specjalnych m.in. do delikatnego czyszczenia lub wspomagająca wybielanie, a nawet wielkością dopasowane do jamy ustnej małych dzieci.

Wad, w przypadku szczoteczek elektrycznych, jest naprawdę niewiele i związane są one głównie z podróżowaniem. Musimy pamiętać o wszystkich niezbędnych elementach typu ładowarka, posiadaniu etui podróżnego, aby nie uszkodzić rączki, a wybierając się w daleką podróż najlepiej zabrać adapter do wtyczki. Na miejscu może się okazać, że nasza ładowarka nie jest kompatybilna z gniazdem. Co więcej musimy pamiętać o zabraniu szczoteczki, ponieważ, jeśli zapomnimy, trudno będzie na szybko kupić identyczny model.

Szczoteczka elektryczna czy manualna

Szczoteczka manualna – historia, zalety i wady

Wikipedia podaje, że pierwsza szczoteczka manualna została wymyślona i stworzona w Chinach w XVw., ale już w starożytności ludzie wykorzystywali różne przedmioty takie jak rybie ości, czy nici lniane do usuwania resztek pożywienia z przestrzeni międzyzębowych. Obecnie oferta szczoteczek do zębów jest ogromna, a rynek podąża za trendami. W sprzedaży znajdziemy nawet modele z drewnianą rączką, opakowane w kartonik, zamiast plastiku, a dla najmniejszych użytkowników, czyli dzieci, szczoteczki z wizerunkami ulubionych bohaterów bajek. Wszystko po to, aby zachęcić, a jednocześnie uprzyjemnić proces czyszczenia jamy ustnej. Dla pacjentów ortodontycznych również przygotowano specjalne szczoteczki ułatwiające czyszczenie zębów z założonym aparatem stałym.
Szczoteczki manualne to rozwiązanie praktyczne i nadal chętnie wybierane przez dużą część społeczeństwa. Warto pamiętać, że małe dzieci właśnie od nauki ręcznego szczotkowania zębów powinny zaczynać swoją przygodę z higieną. Nauka prawidłowego szczotkowania to również dobre ćwiczenie wspierające małą motorykę, więc mamy połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Niewątpliwą zaletą szczoteczki manualnej jest jej dostępność oraz łatwość w transporcie. Do szczotkowania nie potrzebujemy żadnych dodatkowych elementów, ani dostępu do prądu, a w razie niezabrania jej ze sobą w podróż bez problemów znajdziemy inną w każdym, nawet najmniejszym sklepiku. Wadą jest nieprecyzyjne mycie zębów oraz brak wszystkich wspomnianych jako zalety szczoteczki elektrycznej cech.

Spór, który toczą pomiędzy sobą zwolennicy i przeciwnicy szczoteczki elektrycznej i manualnej, na pewno nie został przez nas rozstrzygnięty. Trudno jednoznacznie wskazać zwycięzcę takiego porównania, a osoby, które na co dzień korzystają z elektrycznych rozwiązań, również od czasu do czasu sięgają po manualne odpowiedniki. Warto zaznaczyć, że bez względu na zastosowany sprzęt czyszczący, szczotkowanie zębów warto przeprowadzać możliwie jak najdokładniej. Nawet najbardziej zaawansowana technologicznie szczoteczka nie umyje zębów za nas. Przynajmniej na razie!

Serdecznie zapraszamy do Promedica na
konsultacje stomatologiczne i higienizację zębów!
☎️32-297-19-91
📱693-732-555





Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.



Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.