fbpx

Podcięcie wędzidełka języka

laserowe-podcinanie-wedzidelka1.jpg

Wędzidełko – niewielki twór w jamie ustnej, którego nieprawidłowa budowa, może być przyczyną problemów z efektywnym ssaniem oraz wymową. Czym jest wędzidełko, gdzie jest zlokalizowanie, jak zdiagnozować jego niewłaściwą budowę i co najważniejsze, jak rozwiązać ten problem, o tym będzie dzisiejszy wpis.

Wędzidełko – lokalizacja i skutki nieprawidłowej budowy

Wędzidełko to włóknisty twór pokryty błoną śluzową zlokalizowany m.in. w jamie ustnej każdego człowieka. Wyróżniamy wędzidełko wargi górnej, dolnej oraz języka łączące język z dnem jamy ustnej. Wędzidełko wargi górnej, za krótkie, przerośnięte lub nisko przyczepione, może prowadzić do powstania diastemy (przerwy między siekaczami) lub tzw. „dziąsłowego” uśmiechu. Skrócenie wędzidełka języka ogranicza jego ruchy, prowadzi do powstania i utrwalenia nieprawidłowego wzorca ssania, żucia i połykania, a w późniejszym wieku do problemów z wymową. Nieprawidłowe ssanie u niemowlaka skraca czas naturalnego karmienia piersią i powoduje, iż dziecko chętnie przechodzi na karmienie sztuczne, butelką. Taka sytuacja jest zrozumiała dla dziecka i rodziców, którzy nieświadomi przyczyny problemu i frustracji dziecka, starają się znaleźć najlepsze rozwiązanie.

W późniejszym wieku dziecka zaleganie języka w jamie ustnej prowadzi do odkładania się w niej nadmiaru śliny, czego konsekwencją będzie powstawanie kamienia na zębach, a tendencja do wsuwania języka między zęby doprowadzi do powstania trudnych w leczeniu wad zgryzu (zgryz otwarty).
Ta z pozoru niewielka wada, jaką jest skrócenie wędzidełka może mieć poważne konsekwencje, dlatego należy podjąć szybkie działanie, aby zapobiec dalszym komplikacjom.
Laserowe podcinanie wędzidełka

Jak rozpoznać nieprawidłową budowę wędzidełka języka?

W przypadku niemowlaka, jeśli mamy podejrzenie, że wędzidełko jest nieprawidłowej budowy, czyli dziecko ma problemy z prawidłowym uchwyceniem piersi i ssaniem mleka lub denerwuje się w trakcie ssania, najlepiej skonsultować swoje obawy z położną lub pediatrą. W wieku przedszkolnym możemy poprosić dziecko o wykonanie prostego ćwiczenia np. dotknięcie językiem do brody lub nosa. Jeśli zauważymy trudność w wykonaniu tego zadania, warto skonsultować się laryngologiem, pediatrą, logopedą lub stomatologiem, który oceni, czy problem faktycznie istnieje i czy konieczny jest zabieg podcięcia wędzidełka.

Jak wyleczyć skrócone wędzidełko języka?

Niestety nie ma sposobu na farmakologiczne wyleczenie nieprawidłowego wędzidełka u dziecka. Zaleca się, aby wykonać zabieg polegający na podcięciu wędzidełka. Zabieg taki to najczęściej laserowe podcinanie wędzidełka, które nie jest zabiegiem bolesnym i nie wymaga specjalnego przygotowania. Podcinanie jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Zastosowanie do zabiegu lasera sprawia, że w trakcie nie pojawia się krwawienie, cięcie jest wykonane precyzyjnie, a sama rana goi się bardzo szybko. Warto również zwrócić uwagę na brak konieczności zakładania szwów po zabiegu. Zabieg trwa kilka minut. Po zabiegu w przypadku starszych dzieci należy się skonsultować z logopedą celem dalszego leczenia wad wymowy. Samo uwolnienie języka nie sprawi, że język zacznie pracować sprawniej.

Podsumowanie-
Nieprawidłowe połączenie wędzidełka wargi górnej oraz języka może stanowić przyczynę wielu problemów, m.in.:
👉 ograniczone ruchy języka oraz tendencja do wsuwania go między zęby (seplenienie)
👉 nieprawidłowy wzorzec ssania, połykania i żucia
👉 utrudnione pobranie pokarmu podczas karmienia piersią, co przyczynia się do utrwalania niemowlęcego sposobu połykania (ruchy języka wyłącznie w kierunku przód-tył)
👉 zaleganie języka na dnie jamy ustnej i odkładanie się nadmiaru śliny (powstawanie kamienia), zaś tendencja do wsuwania go między zęby powoduje wady zgryzu (np. zgryz otwarty).

W Centrum Promedica wykonujemy zabieg podcięcia wędzidełka przy użyciu lasera.
Sprawdź naszą ofertę –> Laserowe podcięcie wędzidełka
Serdecznie zapraszamy na konsultację z naszym specjalistą!
☎️32-297-19-91
📱693-732-555

Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2022. All rights reserved.