Pierwsza pomoc w przypadku wybicia zęba u dziecka

wybicie-zeba-dziecka.jpeg

Wybicie zęba przez dziecko, mlecznego, czy stałego, to jeden z częstych przypadków i drugi, po próchnicy, powód wizyt w gabinetach stomatologicznych. Przykre przypadki, czy to w trakcie zabawy, uprawiania sportu, czy też niefortunnego nagryzienia pokarmu zdarzają się nieoczekiwanie, a przez to często nie wiemy, co zrobić w zaistniałej sytuacji. Dla komfortu naszych pacjentów przygotowaliśmy krótki poradnik, na wypadek wybicia zęba u dziecka. Postępowanie w takich sytuacjach jest różne w zależności od tego, czy mamy do czynienia z zębem mlecznym, czy też stałym. Już na początku naszego wpisu pragniemy podkreślić, że nawet w przypadku wybicia zęba mlecznego należy skonsultować się ze stomatologiem. Dlaczego jest to tak ważne? Zapraszamy do dalszej lektury.

Wybicie zęba mlecznego – co zrobić?

W przypadku wybicia zęba mlecznego (zwichnięcia całkowitego) u dziecka przepłukujemy jamę ustną bieżącą wodą, tamujemy krwawienie poprzez ucisk opatrunkiem z gazy, w razie uszkodzenia warg robimy zimny okład, aby zmniejszyć opuchliznę, a następnie… szukamy zęba i kontaktujemy się ze stomatologiem dziecięcym. Ten kontakt i oględziny wybitego zęba, a także małego pacjenta jest tak ważny, ponieważ to stomatolog oceni, czy nie doszło do wtłoczenia zęba, którego konsekwencją może być uszkodzenie korony zęba stałego lub jego utrudnione wyrzynanie.

W sytuacji, w której nie możemy znaleźć zęba, koniecznym może być wykonanie RTG celem sprawdzenia, czy nie doszło własnie do w/w wtłoczenia. O tym zadecyduje dentysta dziecięcy, który podejmie odpowiednie kroki, w zależności od zastanej sytuacji.
Warto pamiętać, że zębów mlecznych nie wprowadzamy ponownie do zębodołu, ale niezbędna jest wizyta i konsultacja ze stomatologiem!
Wybicie zęba - postępowanie

Wybicie zęba stałego – co zrobić?

Jeśli doszło do wybicia zęba stałego, najważniejszy jest czas i szybkie podjęcie działania. W przypadku dzieci i zwichnięcia całkowitego (wybicia) zęba stałego możliwa jest udana replantacja zęba, inaczej nazywana reimplantacją. Wybity ząb niestety nie może długo znajdować się poza zębodołem i nie można dopuścić do jego wyschnięcia. Najlepiej jeśli uda nam się wraz z zębem i dzieckiem dotrzeć do stomatologa w ciągu 1-2 godzin.

Postępowanie po wybiciu zęba stałego u dziecka:

  • odszukać ząb, opłukać go przez kilka sekund pod bieżącą wodą – zęba nie podnosimy za korzeń, TYLKO ZA KORONĘ (BIAŁA, ZEWNĘTRZNA CZĘŚĆ ZĘBA);
  • jeśli to możliwe ząb umieścić w zębodole, a następnie poprosić dziecko o delikatne zagryzienie, poprzez chusteczkę lub gazę, aby przytrzymać ząb w miejscu;
  • jeśli nie jesteśmy w stanie dokonać samodzielnej replantacji, transportujemy ząb w pojemniku z płynem. Najlepiej jeśli tym pojemnikiem będą usta dziecka. Ząb można umieścić w zagłębieniu między policzkiem i dziąsłami, ale zdajemy sobie sprawę, że dziecko, nawet troszkę starsze, może z nadmiaru wrażeń nie poradzić sobie z tym zadaniem i zwyczajnie ząb połknąć. Dlatego najlepiej jeśli ząb przyjedzie w pojemniku wypełnionym śliną dziecka, solą fizjologiczną, mlekiem lub płynem do soczewek. Te substancje pozwolą zapobiec przyspieszonemu obumieraniu komórek zęba znajdujących się na korzeniu. Należy pamiętać, że ząb nie może być przechowywany na sucho.

Ułamanie korony zęba stałego

Częstym przypadkiem jest również częściowe ułamanie korony zęba. W takiej sytuacji równie ważne jest szybkie odszukanie kawałka zęba i udanie się z nim do stomatologa. Na miejscu specjalista oceni, czy możliwe jest przytwierdzenie ułamanej części, a przede wszystkim oceni, jak duży fragment został odseparowany i jakie leczenie należy podjąć, aby upewnić się, że nie zagrozi dziecku utrata zęba. Pamiętajmy, że najważniejsze jest ratowanie swoich własnych zębów i dbanie o ich dobry stan.

Szukasz cieszącego się zaufaniem dzieci stomatologa?
Sprawdź naszą ofertę –> Stomatologia dziecięca

Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.Copyright by Gabinety Dentystyczne ProMedica Będzin 2018. All rights reserved.