fbpx

Nadwrażliwość zębów – przyczyny i leczenie

nadwrazliwosc-zebow-naglowek.jpg

Wakacje to sezon na lody, zimne napoje, mrożone sorbety 🍦🥤, a Ty nie możesz się nimi cieszyć, bo odczuwasz dyskomfort, a nawet ból w trakcie ich spożywania? Co jest jego powodem? Zazwyczaj sprawcą krótkotrwałego, ale nieprzyjemnego bólu jest nadwrażliwość zębów. Czym jest nadwrażliwość, jak ją zdiagnozować i leczyć? A przede wszystkim co robić, aby jej zapobiec?

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Pojawia się niespodziewanie, ma gwałtowny, ale krótki przebieg, znika tak, jak się pojawił. Mowa o nadwrażliwości zębów i powodowanego przez nią bólu, który, szacuje się, dotyka ponad 50% społeczeństwa, w różnym wieku. Zazwyczaj ostry ból pojawia się po spożyciu pokarmów (słodkich, kwaśnych, zimnych lub gorących) lub mechanicznym podrażnieniu (szczoteczką w trakcie mycia, a nawet pokarmem). Za nadmierną reakcję odpowiada odsłonięta zębina, a powodem jej odsłonięcia może być recesja (odsunięcie) dziąsła lub utrata szkliwa, a także kombinacja jednego oraz drugiego czynnika.
Szkliwo, czyli ochronna powłoka naszych zębów, jest wrażliwa na działanie kwasów. Tych pochodzących z wewnątrz takich jak kwas żołądkowy (w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego, czy zaburzeń odżywiania) oraz bakterie i kwasy zawarte w płytce nazębnej, a także tych działających z zewnątrz – spożywanie nadmiernej ilości soków owocowych, cytrusów, jabłek, czy wina.

Nieprawidłowa, zbyt agresywna technika mycia zębów, jak również stosowanie zbyt twardej szczoteczki do zębów, może w dłuższej perspektywie powodować uszkodzenia w szkliwie, którego konsekwencją będzie jego erozja. Mechaniczne urazy doprowadzą do odsunięcia się dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych, czego efektem będzie ostry, przeszywający ból.

Wady zgryzu również mogą się przyczyniać do powstawania nadwrażliwości zębów. Nieprawidłowo nachodzące na siebie zęby doprowadzają do mechanicznego ścierania szkliwa. Efekt –>⚡

Leczenie nadwrażliwości zębów

Warto wspomnieć, że nadwrażliwość zębów nie jest związana z żadną chorobą zębów, ale o tym, czy należy podjąć leczenie, czy też domowe kuracje będą skuteczne powinien zdecydować lekarz-stomatolog. Przyjmuje się, że zastosowanie się do zaleceń lekarza i samodzielne „leczenie” w domu przynosi zadowalające efekty. Tylko niewielki procent pacjentów wymaga leczenia w gabinecie stomatologicznym.

Jeśli zmagasz się z nadwrażliwością zębów pamiętaj o:

  • stosowaniu past oraz płukanek na nadwrażliwość
  • używaniu szczoteczki do zębów z miękkim włosiem
  • prawidłowej technice szczotkowania, aby nie pogłębiać recesji dziąseł
  • unikaniu kwaśnych pokarmów i napojów (m.in. cytrusowych, gazowanych)
  • ❗regularnym oczyszczaniu i lakierowaniu zębów w gabinecie❗

❗Przypominamy❗
Do końca sierpnia 2020 w Promedica obowiązuje promocyjna cena na
higienizację zębów!
Szczegóły tutaj–>Promocja na higienizację zębów





Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.



Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.