fbpx

Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży

leczenie-dentystyczne-ciaza-3.jpg

Ciąża a wizyta u stomatologa

Przez wiele lat panował stereotyp, że ciężarne kobiety nie powinny leczyć zębów, a prawda jest taka, że jest dokładnie odwrotnie! W okresie ciąży zaleca się regularne wizyty u stomatologa i szybkie eliminowanie ewentualnych problemów. Nie ulega wątpliwości, że zdrowie jamy ustnej ciężarnej jest niezwykle ważne.

Wizytę u stomatologa warto odbyć jeszcze zanim kobieta będzie spodziewać się dziecka. Wtedy bez żadnych przeszkód można wykonać zdjęcie panoramiczne, aby wykluczyć istnienie ognisk zapalnych i próchnicy. Wiadomo jednak, że nie zawsze można wszystko przewidzieć– ciąża może być nieplanowana albo próchnica może rozwinąć się w taki sposób, że trzeba będzie zająć się nią właśnie w tym wyjątkowym okresie.

Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży

Także ginekolodzy powinni skierować pacjentki na badanie stomatologiczne oraz przekonywać o konieczności dbania o stan jamy ustnej już na etapie planowania ciąży oraz jej wczesnego etapu.

Wiele mam błędnie usprawiedliwia zły stanu uzębienia przebytą ciążą czy karmieniem. Tymczasem bezpośredniej przyczyny należy szukać gdzie indziej. Wpływ na to mają przede wszystkim nudności i wymioty, wpływające erozyjnie na szkliwo oraz zwiększone łaknienie i częstsze podjadanie, co nie zawsze wiąże się z późniejszym umyciem zębów. Resztki przekąsek, które zalegają w przestrzeniach międzyzębowych, ułatwiają ataki próchnicy. Każde zaniedbanie negatywnie odbija się na zdrowiu zarówno mamy, jak i dziecka. Bakterie próchnicotwórcze rozprzestrzeniają się bowiem z krwią po całym ciele, przedostając się nawet do płodu.

Wpływ chorób jamy ustnej na ciążę

Lekarz lub higienistka stomatologiczna w trakcie wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym w pierwszym trymestrze ciąży ocenia stan uzębienia ze szczególnym uwzględnieniem przyzębia. Jednym z najczęstszych problemów u kobiet w ciąży jest zapalenie dziąseł. Są one wtedy zaczerwienione, krwawią oraz dochodzi do ich obrzęku. Główną przyczyną takiego stanu jest nadmierne nagromadzenie się płytki nazębnej , a dopiero na drugim miejscu zmiany hormonalne. Liczne badania wykazały, że u kobiety ciężarnej zapalenie przyzębia przekłada się na wyższe ryzyko przedwczesnego urodzenia dziecka o małej wadze w porównaniu do ciężarnej ze zdrowym przyzębiem.

Według badań klinicznych drobnoustroje izolowane z łożyska oraz w aspiracie z żołądka u dzieci urodzonych przedwcześnie, były powiązane z mikroflorą jamy ustnej matek. Dlatego też profilaktyka chorób przyzębia w tym okresie odgrywa bardzo istotną rolę. Stomatolog powinien poinformować pacjentkę o szkodliwości występowania płytki nazębnej oraz zwizualizować obecność biofilmu przez wybarwienie.

W przypadku zapalenia przyzębia u kobiety ciężarnej konieczna może okazać się wizyta u periodontologa. Takie leczenie jest całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Obejmuje ono skaling i polerowanie wykonane manualnie bądź maszynowo. W uzasadnionych przypadkach można również wykonać zdjęcie rtg w celach diagnostycznych. Według najnowszych badań rentgenodiagnostyka obejmująca obszar naświetlania jedynie głowy i szyi, jest bezpieczna dla płodu.

Zdjęcia są wykonywane jedynie wtedy, kiedy są niezbędne, np. z powodu niezidentyfikowanego ból zęba, stanu zapalny miazgi zęba itp.  Bytujące tam bakterie z pewnością są większą szkodą dla dziecka niż zdjęcie RTG.

Rolą higienistki stomatologicznej jest udzielenie instruktażu, jak należy szczotkować zęby i przestrzenie międzyzębowe, a także dobrać odpowiednią szczoteczkę i technikę szczotkowania. Ważne jest także właściwy wybór pasty zawierającej antyseptyk i fluor. Higienistka przekazuje również wskazówki dietetyczne, zwracając szczególną uwagę na pokarmy próchnicotwórcze.

Jak się odżywać, aby zęby były zdrowe?

Rozwój i mineralizacja zębów rozpoczyna się od 5 tygodnia ciąży, a kończy w 17-18 roku życia. Wszelkie niedobory pokarmowe w tym czasie czynią wielkie szkody. Nie można ich już nigdy uzupełnić, ponieważ mineralizacja zębów nie przebiega powtórnie.

Chora tkanka zębowa i okołozębowa jest szkodliwym obarczeniem dla organizmu ciężarnej. Jest też potencjalnym źródłem zakażenia bakteryjnego matki i dziecka. Może bowiem prowadzić do toksycznego uszkodzenia płodu drogą krwi, zakażenia połogowego oraz zaostrzenia w połogu zębopochodnego procesu zapalnego.

W związku z powyższym dieta kobiet ciężarnych powinna być zbilansowana i dostarczać wszystkich podstawowych składników odżywczych. Zaleca się dietę uwzględniającą węglowodany złożone (kasze, produkty razowe, ryż), tłuszcze wielonienasycone z rodziny omega 6 oraz omega 3 oraz wysokojakościowe białka (pochodzącego z jaj, ryb, mięsa i jego przetworów).

Kwas foliowy i żelazo to wapń i witamina D składniki odżywcze, które zostały przedstawione w badaniach jako najistotniejsze z suplementów w czasie ciąży, szczególnie ważne dla rozwoju płodu. Lekarz zalecają spożywanie witamin prenatalnych przez cały okres ciąży, jak i przed zajściem w ciążę. Niedobór witaminy A powoduje niedorozwój szkliwa i niedostatecznie zmineralizowanie zębiny. Również witamina C jest konieczna do jej prawidłowego rozwoju. Witamina D natomiast warunkuje racjonalną gospodarkę wapniowo-fosforową. Niedostateczna podaż wapnia i fosforu skutkuje złą mineralizacja zębów.





Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.



Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.