fbpx

Leczenie implantologiczne krok po kroku

leczenie-implantologiczne.jpg

Konsekwencje nieuzupełnienia brakującego zęba mogą być bardzo poważne, ponieważ tkanka kostna działa podobnie, jak mięśnie. Nieużywana z powodu braku osadzonego w niej zęba zaczyna zanikać. Co więcej, nasze zęby dążą do kontaktu ze swoimi antagonistami. Gdy jednego z nich zabraknie, reszta zaczyna się przemieszczać, zmniejszając przestrzeń umożliwiającą wstawienie implantu, negatywnie wpływając na zgryz, a także przeciążając inne zęby. W dzisiejszym wpisie opowiemy o implantach oraz leczeniu implantologicznym krok po kroku.

Implanty – najlepsza alternatywa dla utraconego zęba

Najlepszą alternatywą wobec brakujących zębów stałych są implanty, a także stabilne mocowanie protez. Charakteryzują się one trwałością i są bardzo dobrze przyjmowane przez organizm, dając poczucie pełnej naturalności.

Budowa implantu

Implant składa się z trzech części:

  • śruby wszczepianej podczas zabiegu chirurgicznego w kość żuchwy pacjenta (tzw. filar);
  • łącznika wykonanego z metalu lub ceramiki;
  • korony.

Leczenie implantologiczne krok po kroku - Promedica

Etapy leczenia implantologicznego

W Promedica stosujemy implanty amerykańskiego systemu Bicon, które poza najwyższą jakością, charakteryzują się unikalną, krótką budową, pozwalającą w wielu przypadkach stosować implanty bez konieczności augmentacji kości. Takie rozwiązanie oznacza krótszy czas leczenia, ograniczenie kosztów po stronie pacjenta oraz minimalizację ilości powikłań po zabiegu. Implanty Bicon, dzięki budowie na kształt plateau, posiadają o 30% większą powierzchnię integracji z kością w porównaniu do implantów tej samej wielkości konkurencyjnych firm. W ofercie naszych gabinetów dentystycznych znajdują się implanty z popularną koroną porcelanową lub koroną pełnoceramiczną. Te ostatnie to obecnie najdoskonalszy wynalazek stomatologii estetycznej – trwały i niewykazujący tendencji do szarzenia z czasem.

Etap I – wstępna konsultacja, zdjęcie TK oraz badanie kliniczne

Zazwyczaj zabieg wstawienia implantu podzielony jest na kilka wizyt. W naszej klinice leczeniem implantologicznym zajmuje się lek. dent. Ryszard Markiewicz. Poprzedzone jest ono wstępną konsultacją, na której stomatolog przeprowadza wywiad lekarski oraz wykonuje zdjęcie tomograficzne w celu wykluczenia wszelkich przeciwwskazań oraz zaplanowania całego przebiegu leczenia. W Centrum Promedica pacjenci kierowani są do dostępnej bezpośrednio w klinice pracowni rentgenowskiej. Kolejnym etapem wywiadu jest tzw. badanie kliniczne, czyli badanie jamy ustnej, podczas którego lekarz ocenia m.in. ruchomość błony śluzowej, jej kolor i grubość, występowanie blizn, owrzodzeń, próchnicy, płytki nazębnej, kamienia, kieszonek patologicznych, wszelkie nachylenia, stłoczenia i przesunięcia zębów oraz szerokość i wysokość wyrostka. W oparciu o przeprowadzoną konsultację implantologiczną ustalany jest kosztorys leczenia.

Chcesz założyć implanty? Szukasz doświadczonego implantologa?
Sprawdź naszą ofertę na implanty –> Implantologia

Etap II – wszczepienie implantu

Następna wizyta to zabieg wszczepienia implantu przeprowadzany w warunkach pełnej aseptyki i sterylności. Po znieczuleniu pacjenta implant jest wprowadzany do kości. Jego utrzymanie możliwe jest dzięki tzw. integracji implantu z kością (osteointegracja). W założeniach kość ma narosnąć na powierzchnię implantu i na tej powierzchni się utrzymać. Wspominany już kształt plateau implantów Bicon sprzyja utrzymaniu kości wokół implantu i zapobiega jej zanikowi w czasie, a dodatkowo determinuje jej narastanie na implant. Ze wskazań estetycznych lub funkcjonalnych możliwe jest wykonanie uzupełnień tymczasowych, gdyż implant będzie potrzebował kilku miesięcy, aby zintegrować się z kością i dopiero wtedy można przejść do kolejnego etapu.
W tym czasie konieczne jest przestrzeganie przez pacjenta poniższych zaleceń:

  • przykładanie zimnego okładu z lodu na twarz bezpośrednio po zabiegu na ok. 3-4 godziny;
  • w przypadku pojawienia się bólu zażycie przepisanych leków przeciwbólowych;
  • spożywanie posiłku dopiero z chwilą odzyskaniu pełnego czucia w znieczulonej okolicy (w pierwszych dniach po zabiegu unikać gorących pokarmów i płynów);
  • po każdym posiłku przepłukanie ust letnią wodą;
  • podczas pierwszych tygodni w trakcie szczotkowania zębów unikanie okolic implantacji (zaleca się stosowanie płukanki (np. Eludril, Dentosept);
  • przez pierwsze kilka dni zakaz palenia papierosów i picia alkoholu;
  • unikanie wszelkiego wysiłku, schylania, dźwigania, uprawiania sportu, sauny, basenu i solarium.

Leczenie implantologiczne krok po kroku

Etap III – założenie dopasowanej korony zęba

Po procesie osteointegracji, do implantu mocowany jest element nazywany łącznikiem, którego zadaniem jest stabilne utrzymanie nowej korony, mostu lub protezy całkowitej. Ostatni etap, czyli wykonanie odbudowy protetycznej (części naddziąsłowej implantu) wymaga pobrania wycisków wszystkich zębów, w celu odtworzenia warunków zgryzowych oraz doboru koloru. Pacjent umawiany jest dodatkowo na konieczne przymiarki w celu optymalnego dopasowania uzupełnienia. Wykonana korona zęba przytwierdzona jest do łącznika. Po zakończonym leczeniu nowy ząb wygląda i funkcjonuje jak naturalny. Dbanie o niego polega na stosowaniu standardowej higieny jamy ustnej oraz wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.





Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.



Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.