fbpx

Kamień nazębny – przyczyny powstawania i jak go usunąć

kamien-nazebny-jak-leczyc.jpg

Problem kamienia nazębnego dotyczy wszystkich. Niedostateczna higiena jamy ustnej, mało precyzyjne szczotkowanie oraz unikanie regularnych zabiegów higienizacji zębów wcześniej, czy później doprowadzą do powstania kamienia nazębnego. Mimo iż boryka się z nim każdy dorosły człowiek, warto pamiętać, że kamień na zębach to nic dobrego. Pozornie błaha rzecz może w konsekwencji doprowadzić nawet do utraty zębów (w bardzo skrajnych przypadkach) lub problemów z dziąsłami (takie powikłanie zdarza się dużo częściej).

Kamień nazębny – skąd się bierze?

Zanim powstanie nieestetyczna warstwa ciemnego koloru na zębach nazywana potocznie kamieniem, proces jego powstawania zaczyna się już w kilka minut po zakończeniu szczotkowania. Bakterie znajdujące się w ślinie, przy jej współudziale, bardzo szybko przyczepiają się do zębów, początkowo tworząc miękki osad nazywany płytką nazębną. Taki osad jest możliwy do usunięcia, ale poprzez nieprawidłowe szczotkowanie nie zostaje on w całości zdjęty z powierzchni zębów i właśnie w miejscach, gdzie szczoteczka, czy to manualna czy też elektryczna, nie dosięgnie, zaczyna pojawiać się narastająca płytka nazębna, która po zmineralizowaniu i utwardzeniu przeobrazi się w kamień nazębny.
Kamień nazębny, ponieważ jego powstawanie jest ściśle związane ze śliną, najczęściej powstaje w tylnych częściach siekaczy oraz na trzonowcach. To tam znajdują się ujścia gruczołów ślinowych. Tempo jego powstawania jest różne i bardzo indywidualne. Poza czynnikami takimi jak higiena jamy ustnej, powodów szybkiego narastania płytki nazębnej należy również szukać w diecie oraz w składzie śliny.

Kamień nazębny - jak usunąć?

Kamień nazębny – jak zapobiegać?

Generalnie nie można zapobiec narastaniu płytki nazębnej, ale to co możemy zrobić, aby spowolnić jej narastanie, to pamiętać o bardzo skrupulatnej higienie zębów (przynajmniej 2 razy dziennie) z uwzględnieniem przestrzeni międzyzębowych. Stosowanie szczoteczki manualnej lub elektrycznej połączone z odpowiednią techniką szczotkowania, a także dołączenie dodatkowych akcesoriów, takich jak irygator przestrzeni międzyzębowych lub proste szczoteczki jednopęczkowe, z pewnością ograniczą powstawanie kamienia. Pomocne mogą być również płyny do płukania usta, jeśli nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów po posiłku, a także nitki do usunięcia resztek spomiędzy zębów.

Kamień nazębny – jak „leczyć”?

Kamień nazębny to nie choroba i nie da się go leczyć. Narastanie kamienia, z założenia, ma służyć ochronie zębów przed bakteriami, ale niestety jego obecność na zębach to nic dobrego. Poza względami wizualnymi, kamień może powodować problemy z dziąsłami (paradontozę), skutkujące stanami zapalnymi, a w konsekwencji doprowadzić do obniżenia się dziąseł i rozchwiania zębów, a nawet ich wypadania. Aby temu zapobiec, prewencyjnie poza prawidłową higieną w domu, warto wykonywać w gabinecie stomatologicznym zabiegi higienizacji zębów, czyli scaling, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzację. Takie zabiegi może przeprowadzać stomatolog lub higienistka stomatologiczna, a wykonywane regularnie, co 6 miesięcy, pozwolą w sposób prawidłowy kontrolować stan zębów.
Podstawowym zabiegiem higienizacyjnym jest skaling ultradźwiękami, który polega na rozbijaniu scalerem generującym ultradźwięki, przy pomocy wody, złogów kamienia. Pokruszone i oderwane od powierzchni korony zęba kawałki kamienia nazębnego są usuwane. Piaskowanie ma na celu usunięcie z powierzchni zębów osadu, przebarwień oraz małych fragmentów kamienia. Jest zabiegiem uzupełniającym do scalingu i pozostawania powierzchnię zęba chropowatą. Kolejnym zabiegiem może być polerowanie powierzchni zębów, które zapobiega, a raczej spowalnia „przyczepianie” się płytki nazębnej. Całość procedury higienizacji można zakończyć fluoryzacją, która ma zabezpieczyć i wzmocnić szkliwo.

Czy usuwanie kamienia boli?

Usuwanie kamienia nazębnego nie jest zabiegiem bolesnym. Mniej komfortowym momentem zabiegu może być skaling poddziąsłowy, w trakcie którego usuwamy kamień zgromadzony w kieszonkach dziąsłowych. Jest on jednak wykonywany w wyjątkowych sytuacjach i może dotyczyć pojedynczych zębów. Ewentualny ból może pojawić się, jeśli cierpimy na nadwrażliwość zębów lub rozwinął się stan zapalny, a w takich sytuacjach należy zawsze powiadomić o tym fakcie osobę wykonującą zabieg higienizacji.

Serdecznie zapraszamy do Promedica na
zabiegi higienizacji zębów!
☎️32-297-19-91
📱693-732-555





Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.



Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.