Jak nitkować zęby?

nitkowanie-zebow-2.jpg

Nitkowanie zębów to jeden z najlepszych sposobów na dokładne oczyszczenie zębów. Oczywiście powinno być poprzedzone dokładnym szczotkowaniem, ale wielkość główki szczoteczki do zębów sprawia, że trudno jest dotrzeć do przestrzeni między zębami. Jedynym sposobem na pozbycie się płytki nazębnej jest właśnie nitkowanie zębów. Warto pamiętać, że prawidłowa higiena jamy ustnej zapobiega paradontozie, której skutkiem jest nawet utrata uzębienia. Paradontoza to choroba dziąseł, która rozwija się bardzo długo, początkowo nie dając żadnych objawów. Nieleczona może doprowadzić do rozchwiania zębów, a w konsekwencji do ich wypadania.

Co daje nitkowanie zębów?

Czy wiesz, że nitkowanie zębów usuwa, aż do 90% osadu z miejsc niedostępnych dla szczoteczki? Nitkowanie zębów to często pomijany element w codziennej higienie jamy ustnej, a niezaprzeczalnie, co podkreślają stomatolodzy, jest jej bardzo ważnym elementem. W trakcie wizyt higienizacyjnych, które wykonujemy w naszym centrum stomatologicznym, na życzenie pacjentów przeprowadzamy instruktaże nitkowania zębów. Chcemy tym samym pokazać, że sama czynność nie jest skomplikowana, a jednocześnie wyjaśnić wszystkie wątpliwości naszych pacjentów.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać nitkowanie zębów:

  • oderwij ok. 45 cm nici i luźno owiń ją wokół obydwu palców środkowych, pozostawiając ok. 3 cm nici między nimi
  • delikatnymi ruchami przesuwaj nić między zębami, regulując jej napięcie kciukiem i palcami wskazującym
  • unikaj gwałtownego dociskania nici do dziąseł
  • owiń każdy ząb, formując nić w kształt litery „C”, a następnie delikatnie przesuwaj ją w górę i dół, przykładając ją również do linii dziąseł
  • weź nowy kawałek nici do nitkowania kolejnego zęba.

Jeśli dziąsła zaczną krwawić, nie ma powodu do niepokoju, ponieważ jest to dość powszechne zjawisko. Po kilku dniach nitkowania krwawienie powinno ustać, a dziąsła będą zdrowsze. Jeśli jednak krwawienie będzie się nadal pojawiać, najlepiej skonsultuj się ze stomatologiem.

Chcesz wykonać higienizację zębów? Masz problem z paradontozą?
Sprawdź naszą ofertę na profilaktykę i higienizację tutaj

Zdjęcie w nagłówku pochodzi z serwisu Freepik

Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.Copyright by Gabinety Dentystyczne ProMedica Będzin 2018. All rights reserved.