fbpx

Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

dbanie-zeby-leczenie-ortodontyczne.jpg

Czy higiena jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego jest trudna? Jak dbać o zdrowie zębów w tym szczególnym czasie? Nasi ortodonci przygotowali kilka praktycznych porad w kwestii prawidłowego mycia zębów ze stałym aparatem ortodontycznym, a także ruchomym.

Jak dbać o zęby w trakcie leczenie ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne, bez względu na typ noszonego aparatu, trwa bardzo długo, dlatego wymaga od pacjenta szczególnej dbałości o stan jamy ustnej. Zamki, które znajdują się na zębach, utrudniają prawidłowe szczotkowanie, a same również wymagają specjalnego traktowania.

  • Szczotkowanie zębów będzie zajmowało Ci więcej czasu!
   Głównie dlatego, że powierzchni do czyszczenia będzie więcej. Gdy nabierzesz doświadczenia i wprawy, na pewno wszystko pójdzie szybciej i sprawniej. Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że poza zębami, do czyszczenia dołączą również okolice zamków oraz łuki aparatu, dodatkowo nie wolno zapominać o trudno dostępnych szczelinach między zębami.
  • Będziesz potrzebował/a więcej akcesoriów, aby prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej!
   Na szczęście na rynku znajdziesz mnóstwo dedykowanych szczoteczek typu Ortho, które posiadają wgłębienie na środku ułatwiające szczotkowanie zębów z łukami. Dodatkowo pomocna będzie szczoteczka jednopęczkowa do precyzyjnego czyszczenia zamków, a także szczoteczki międzyzębowe (wyciory) oraz specjalna nić dentystyczna typu Superfloos, której unikalna 3 częściowa budowa ułatwia dotarcie do najmniejszego zakamarka. Amatorzy elektrycznych szczoteczek również znajdą końcówki dedykowane dla pacjentów ortodontycznych. Pomocny może okazać się również irygator, który szczególnie docenią pacjenci z małymi przestrzeniami międzyzębowymi. Irygacja z płynem do płukania ust pomoże im zadbać o prawidłowe usunięcie płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o wosku, który polecany jest, zwłaszcza na początku leczenia, dla ochrony tkanek sąsiadujących z zamkami.

  Jak dbać o zęby w trakcie leczenia ortodontycznego?

  Jak często myć zęby z aparatem ortodontycznym?

  Aby zadbać o higienę zębów bezwzględnie należy czyścić zęby dwa razy dziennie, poświęcając tej czynności odpowiednią ilość czasu. Trudno jednoznacznie określić czas potrzebny do mycia, zwłaszcza mając na uwadze początkową trudność, z jaką przychodzi nam się zmierzyć. Należy pamiętać, że dodatkowo, po każdym posiłku warto również oczyścić zęby i przestrzenie między nimi, a także powierzchnie wokół zamków i łuków. Poza względami zdrowotnymi, często resztki posiłków osiadają na aparacie ortodontycznym i wyglądają nieestetycznie. Z tego powodu część pacjentów ortodontycznych unika spożywania posiłków poza domem.

  Jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy?

  W przypadku leczenia aparatem wyjmowanym (ruchomym) kwestia sprawnego oczyszczania zębów jest prostsza i nie wymaga dodatkowych akcesoriów. Jedyne co należy robić, to dodatkowo czyścić sam aparat pastą i zwykłą szczoteczką, zwracając baczną uwagę na metalowe druciki. Dodatkowo zaleca się, aby raz w tygodniu umieszczać aparat w płynie do czyszczenia protez. Taki zabieg sprawi, że aparat będzie czysty , nie będzie się na nim osadzał kamień i nie będzie przejmował nieprzyjemnych zapachów.
  Warto pamiętać, że w aparacie ruchomym nie spożywamy posiłków. Poza tym, że byłoby to niekomfortowe, dodatkowo mogłoby dojść do uszkodzenia aparatu oraz osadzania się resztek jedzenia na nim.

  Podsumowanie
   

  Przygotuj się przed założeniem aparatu i pomyśl o:

  • manualnej szczoteczce ortodontycznej z wgłębieniem umożliwiającym oczyszczanie zębów i zamków aparatu
  • szczoteczce elektrycznej z końcówkami Ortho i Interspace
  • szczoteczce międzyzębowej i jednopęczkowej
  • irygatorze z irygacją płynem do płukania ust
  • nitce dentystycznej (najlepiej typu Superfloss) podzielonej na 3 części: sztywna końcówka, część puszysta, którą można czyścić okolice zamka oraz część standardowa
  • wosku ortodontycznym, polecanym głównie na początku leczenia, dla ochrony tkanek sąsiadujących z zamkami

   

  Serdecznie zapraszamy do Centrum Promedica na konsultacje ortodontyczne.
  ☎️32-297-19-91
  📱693-732-555
Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2022. All rights reserved.