fbpx

Dlaczego warto leczyć zęby mleczne?

leczenie-zebow-mlecznych.jpg

Statystyki próchnicy i stanu uzębienia u dzieci w Polsce są alarmujące i niezwykle niepokojące. Ponad 50% polskich dzieci w wieku 3 lat ma próchnicę, którą objęte są średnio 3 zęby, ilość ta z wiekiem zamiast spadać rośnie, aby w 5 r.z. sięgnąć średniej wartości 5 zębów z ubytkami próchnicowymi. Kolejne lata rozwoju dzieci nie są lepsze, a opublikowane raporty na temat stanu uzębienia polskich dzieci wskazują, że w 18 roku życia ponad 90% nastolatków ma próchnicę. Jakie są powody tak zatrważających statystyk? I jaki wpływ na stan uzębienia dzieci mają zdrowe zęby mleczne? I, często pojawiające się pytanie, dlaczego warto leczyć zęby mleczne?

Pierwsza wizyta u stomatologa

Większość będzie zaskoczona faktem, że pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego powinna się odbyć do 12 miesiąca życia. Pojawienie się pierwszych zębów u maluszka to najlepszy moment, aby zaznajomić dziecko z dentystą, gabinetem i całą procedurą związaną z przeglądem dentystycznym. Dobry start zaowocuje pozytywnymi skojarzeniami u dziecka i ciekawe świata maluchy, w późniejszym czasie, nie obawiając się wizyt chętnie współpracują z lekarzem-stomatologiem. Nawet jeśli zachodzi konieczność leczenia zębów, czyli borowania, dzieci będące pod opieką dentystów specjalizujących się w leczeniu najmłodszych, bez większych problemów poddają się zabiegom w gabinecie, ciesząc się na oczekującą na dzielnego pacjenta nagrodę.

Jak przygotować się do wizyty adaptacyjnej?
Zobacz nasz poradnik!

Jak dbać o zęby mleczne?

Jednym z fundamentów zdrowia zębów są codzienne zabiegi higieniczne, których powinniśmy uczyć dzieci już od pierwszych miesięcy życia. Zaczynając od delikatnego przecierania dziąseł czystym gazikiem zmoczonym np. solą fizjologiczną – oczywiście dokonywanym przez rodziców, a później miękką, silikonową szczoteczką, poprzez zakup szczoteczki do zębów w okolicach pierwszych urodzin, aż po wspólne szczotkowanie zębów z rodzicami, aby dzieci uczyły się poprzez naśladowanie. Pierwsze próby mycia ząbków mogą być nieporadne, małe rączki są niewprawione, a o precyzję ruchów ciężko, dlatego szczotkowanie zębów powinno być przez rodziców nadzorowane i po zakończonym przez dziecko myciu poprawione.

Już od 6 r.ż. zgodnie z zaleceniami PTS można wprowadzić do codziennych czynności higienicznych dziecka płukanki oraz specjalne szczoteczki do języka. Dzieci 8-letnie mogą już samodzielnie podejmować próby nitkowania. W tych pierwszych latach życia najważniejsza jest profilaktyka, wyrabianie prawidłowych nawyków u dziecka i wzmacnianie pozytywnego zachowania u dzieci.

Cukier i nieprawidłowa dieta to kolejny powód problemów z uzębieniem u dzieci. Słodkie napoje, ciasteczka i cukierki to prosta droga do pojawienia się próchnicy i ubytków. Na ograniczenie słodkości w diecie dziecka warto zwrócić uwagę, bo to właśnie cukier, wraz z brakiem odpowiedniej higieny, jest głównym sprawcą problemów z uzębieniem u dzieci. W pierwszych latach życia warto również zwrócić uwagę na prawidłowy rozwój zgryzu u dziecka, a wypadanie mleczaków oraz wyrzynanie się zębów stałych zgodnie z normami jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju zgryzu u starszych dzieci.

Warto pamiętać również, że próchnica to choroba zakaźna, którą można dziecku przekazać, dlatego nie wolno podawać maluchom smoczków, czy nawet jedzenia, które wcześniej było w ustach innej osoby. Zasiedlenie jamy ustnej przez bakterie próchnicotwórcze plus dodatkowe czynniki, takie jak zbyt duża podaż cukru w diecie oraz brak odpowiedniej higieny sprawią, że zęby mleczne zostaną zaatakowane przez próchnicę.

Czy warto leczyć zęby mleczne?

MIT – mleczne zęby nie warto leczyć, bo i tak wypadną

Niestety badania przeprowadzane wśród polskich rodziców jasno wskazują, że powielany, a całkowicie nieprawdziwy mit mówiący o tym, iż podejmowanie leczenia zębów mlecznych u dzieci jest bezsensowne jest wciąż żywy i ma się całkiem dobrze. Wciąż duża część dzieci odwiedza stomatologa tylko w przypadku bólu, a brak regularnych wizyt nawet u 10-latków nie jest niczym niezwykłym. U młodzieży w wieku 12 i 18 lat średnia liczba zębów z próchnicą przewyższa liczbę zębów z wypełnieniami, a na przestrzeni ostatnich 15 lat odsetek próchnicy w tych grupach wiekowych się nie zmniejszył. 1,72 % dzieci w wieku 12 lat z powodu próchnicy ma usunięty 1 ząb stały i procent ten zwiększa się do prawie 9 w wieku 18 lat, czyli prawie co dziesiąte dziecko w tym wieku nie ma już jednego zęba. Patrząc na te statystyki, możemy śmiało wnioskować, że wpływ na stan uzębienia nastolatków ma nieleczenie zębów mlecznych i zaniedbania w obszarze higieny i profilaktyki jamy ustnej.

Prawidłowy rozwój zębów mlecznych ma bardzo duże znaczenie dla późniejszego stanu uzębienia u dzieci. Nieleczona próchnica zębów mlecznych doprowadzi do zasiedlenia całej jamy ustnej przez bakterie kariogenne (próchnicotwórcze), a stąd już prosta droga do zainfekowania wyrzynających się zębów stałych. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi powstaniu próchnicy jest zbyt częste spożywanie przekąsek, które dodatkowo oblepiając zęby sprzyjają rozwojowi próchnicy.

Jak leczyć zęby mleczne?

Wśród naszych małych pacjentów widzimy, że profilaktyka to najlepsze lekarstwo, ale jeśli niezbędne jest leczenie, to należy je podjąć jak najszybciej. Przed wizytą należy dziecku wytłumaczyć, po co idziemy do gabinetu dentystycznego i (musimy to napisać, bo cały czas takie rzeczy mają miejsce) nie straszyć dziecka dentystą i wizją bólu.
Jeśli do wizyt u dentysty dziecięcego dochodzi tylko w sytuacjach bólowych, trudno będzie o wytworzenie pozytywnych skojarzeń, dlatego kontrole stomatologiczne są kluczowe i niezbędne.

Jeśli konieczne jest leczenie, warto pamiętać, że wizyta u dentysty może być przyjemna. Dziecko, będące pod opieką specjalizującego się w leczeniu dzieci gabinetu, może wybierać kolory swoich plomb, może skorzystać z Magicznego Znieczulenia (tzw. „Magicznej Różdżki”), a dodatkowo zdolności stomatologa do skutecznego odwracania dziecięcej uwagi od przyrządów mogą zdziałać cuda. Dodatkowe formy znieczulenia jak podtlenek azotu, zwany gazem rozweselającym, czy stosowana, w przypadku dentofobii i rozległego leczenia, narkoza mogą okazać się pomocne.

Stan uzębienia oraz jego prawidłowy rozwój są kluczowe nie tylko w pierwszych latach, ale na przestrzeni całego naszego życia. Zły stan zębów, choroby przyzębia, nieprawidłowy zgryz są powodami poważnych zaburzeń, a negatywny wpływ bakterii próchnicotwórczych nie dotyczy tylko jamy ustnej. Coraz więcej mówi się o nich w kontekście innych części naszego ciała i powstawania w nim ognisk zapalnych, dlatego tym bardziej gorąco zachęcamy do leczenia zębów mlecznych i regularnych przeglądów stomatologicznych.

Serdecznie zapraszamy do Promedica na konsultacje stomatologiczne dla dzieci.
☎️32-297-19-91
📱693-732-555





Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.



Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.