fbpx

Czy napoje energetyczne niszczą zęby?

czy-napoje-energetyczne-niszcza-zeby.jpg

Wpisując w najpopularniejszej wyszukiwarce hasło: „Czy napoje energetyczne są…” otrzymujemy poniżej zapytania listę najczęściej wyszukiwanych haseł związanych z naszym. Najczęściej internauci pytają o to, czy napoje energetyczne są zdrowe, czy są kaloryczne, czy są od 18 lat, czy są moczopędne i czy są wegańskie. Jak widać kwestia zdrowia jamy ustnej i zębów nie jest przedmiotem ich zainteresowania. Dla nas jednakże jest bardzo ważna i cały czas staramy się na naszym facebooku oraz tutaj na blogu edukować, dlatego we wpisie zajmiemy się kwestią wpływu napojów energetycznych, popularnie nazywanych „energetykami”, na stan i zdrowie jamy ustnej. Czytając dalej dowiesz się, czy napoje energetyczne niszą zęby?

Czy napoje energetyczne są szkodliwe?

Na naszej stronie na facebooku pojawiła się krótka informacja dotycząca szkodliwości napojów energetycznych i ich wpływie na stan uzębienia (gorąco zachęcamy do śledzenia naszego profilu, bo właśnie stamtąd dowiecie się o naszych promocjach i akcjach stomatologicznych). Dlatego chcielibyśmy rozwinąć ten temat i podać więcej szczegółów na ten temat.

O szkodliwości napojów energetycznych, zwłaszcza dla dzieci, informują lekarze i dietetycy. Szukając informacji o ich negatywnym wpływie na zdrowie znajdziemy zatrważające dane, według których rynek napojów energetycznych, izotonicznych oraz witaminowych jest najszybciej rosnącą kategorią rynku napojów bezalkoholowych, który w 2018 roku był wart ponad 1,6 mld złotych. Dodatkowo pojawiają się nowinki w postaci spersonalizowanej oferty napojów energetycznych, izotonicznych oraz witaminowych, czyli takich, które swoim wyglądem, składem lub dodatkami mają zachęcać wybrane grupy społeczne do zakupu. Oczywiście dzieci i młodzież nie są grupą docelową, ale nawet pobieżna obserwacja w sklepie spożywczym pozwoli nam zauważyć, że po napoje energetyczne sięgają nie tylko dorośli, a często nawet i dzieci. Co więcej, w przeciwieństwie do napojów alkoholowych, napoje energetyczne nie są objęte zakazem sprzedaży dzieciom i młodzieży do lat 18.
Napoje energetyzujące działają pobudzająco i zawartymi w sobie składnikami stymulują mózg do pracy. Zawdzięczają to zawartym w nich składnikom m.in. kofeinie oraz dużej porcji cukru. Niestety szybko pojawiający się efekt pobudzenia znika i po nim następuje sytuacja odwrotna – zmęczenie, znużenie oraz trudności z koncentracją. Pociąga to za sobą chęć sięgnięcia po kolejny napój, a skutkiem jest nadmierna ilość spożycia „energetyków”, którego konsekwencją jest rozdrażnienie, zmęczenie, a nawet w skrajnych przypadkach nadmierne pobudzenie psychoruchowe.

Czy napoje energetyczne niszczą zęby?

Czy napoje energetyczne niszczą zęby?

Spożywanie jakichkolwiek napojów słodzonych wpływa niekorzystnie na stan zębów i nie inaczej jest w przypadku „energetyków”. W 100ml napoju znajduje się aż 11g cukru, a to oznacza, że w niewielkiej puszce (250ml) jest aż 27,5g cukru, czyli 5,5 łyżeczki. Warto dodatkowo wiedzieć, że nie tylko cukier jest, w tym przypadku, szkodliwy. Po wypiciu napoju energetycznego dochodzi do obniżenia poziomu pH w jamie ustnej. Kwaśny odczyn śliny, w której skąpane są zęby, osłabia szkliwo, a stąd już prosta droga do próchnicy i ubytków. Aby pH w ustach wróciło do normalnego poziomu potrzeba aż 30 minut. Należy również pamiętać, że szczotkowanie zębów tuż po spożyciu jakiegokolwiek produktu nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób można sobie dodatkowo zaszkodzić naruszając szkliwo. Kwaśne środowisko plus dostarczony wraz z napojem cukier równa się próchnica. Niejednokrotnie proces picia jest wydłużony w czasie, ponieważ sączymy napój, tym samym przedłużając czas z obniżonym pH w ustach lub spożywamy więcej niż jedną puszkę napoju dodatkowo zwielokrotniając tym samym ilość spożywanego cukru.

Spożywanie napojów energetycznych nie pozostaje obojętnego dla zdrowia całego organizmu, w tym zębów. Warto dbać o wyrobienie u dzieci prawidłowych nawyków i przyzwyczajanie od najmłodszych lat do picia wody, która nawadnia organizm, nie powodując negatywnych skutków jak kolorowe napoje lub „energetyki”. Warto tłumaczyć dzieciom, jakie są skutki nadmiernego spożywania tzw. „energy drinks” i że konsekwencją może być nawet utrata zębów. Dodatkowo warto wspierać tę naukę pozytywnym przykładem. W przypadku dzieci idealne pasuje tutaj przysłowie „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.”

Serdecznie zapraszamy do Promedica na konsultacje stomatologiczne.
☎️32-297-19-91
📱693-732-555





Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.



Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.