fbpx

Nawyki żywieniowe u dzieci a próchnica zębów mlecznych

prochnica-zebow.jpg

Prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci wpływające na zdrowie jamy ustnej, czyli „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”

Nasza dieta ma wpływ na zdrowie całego organizmu, w tym jamy ustnej, dlatego w profilaktyce stomatologicznej oprócz właściwej higieny i regularnych wizyty u dentysty, niezwykle ważne jest także to, co jemy. Już na wstępie należy zaznaczyć, że prawidłowe nawyki żywieniowe należy kształtować tak wcześnie, jak to możliwe. Mimo iż zęby mleczne wypadają, trzeba o nie dbać tak samo, jak o stałe. Dlaczego to takie ważne? Przedwczesna utrata mleczaków może prowadzić do zaburzeń w wyrzynaniu się zębów stałych, a także wad zgryzu.

Zachowanie wszystkich zębów mlecznych do czasu ich wymiany to – oprócz kwestii estetycznej – prawidłowy rozwój twarzoczaszki, kształtowanie się mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych. Ponadto próchnica zębów mlecznych uszkadza też wyrzynające się zęby stałe. Dlaczego prawidłowe nawyki żywieniowe są tak ważne i jak można dbać o zęby mleczne już od pierwszych dni życia? Na te pytania odpowiedzą Wam nasi stomatolodzy dziecięcy.

 

Próchnica zębów mlecznych - jak zapobiegać?

Jak zapobiec próchnicy zębów mlecznych?

W kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci najważniejszą rolę odgrywacie Wy drodzy rodzice.  W związku z tym należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach dla zachowania zdrowia jamy ustnej Waszych pociech:

  • Dokarmianie mlekiem sztucznym i wprowadzane do diety produkty wysokoprzetworzone to główna przyczyna tzw. próchnicy butelkowej. Pojawia się u dzieci, które zasypiają z butelką ze słodzonym napojem, u dzieci używających smoczka zanurzonego w słodkim produkcie oraz u dzieci starszych karmionych zbyt długo są butelką. Dlatego nie pozwalaj maluszkowi zasypiać z butelką,a jeśli zaśnie przy jedzeniu, delikatnie wyjmij mu butelkę z jego buzi. Jeśli dziecko nie ma jeszcze ząbków, pamiętaj, aby przecierać mu dziąsła jałowym gazikiem nasączonym ciepłą, przegotowaną wodą. Dzięki temu oczyścisz je z resztek jedzenia, które są pożywką dla bakterii. Natomiast pierwsze ząbki możesz czyścić miękką silikonową szczoteczką dla niemowląt
    zakładaną na palec.
  • Karmienie wyłącznie piersią nie powoduje próchnicy dzięki zawartym w mleku matki przeciwciałom, które chronią jamę ustną dziecka. Dodatkowo ssanie piersi wymusza na nim wykonanie odpowiedniej pracy mięśni twarzy, co pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój kości szczęk, otaczających je mięśni oraz całego układu narządu żucia.
  • Jeśli karmisz dziecko butelką, zwracaj uwagę na smoczek. Powinien on być jak najbardziej zbliżony kształtem do brodawki mamy. W sklepach są już dostępne smoczki fizjologiczne (anatomiczne), które w czasie karmienia dopasowują się do kształtu jamy ustnej dziecka, lekko wydłużają się przy ssaniu i wracają do pozycji wyjściowej podczas przełykania. Dzięki temu zaangażowanych jest więcej mięśni twarzy.
  • Pamiętaj, by nie przyzwyczajać pociechy do słodkiego smaku! Nie słodź wody glukozą, unikaj słodkich napojów. Uważnie czytaj skład produktów, które podajesz swojemu dziecku i wystrzegaj się tych z dużą zawartością cukru.

Próchnica zębów mlecznych - jak zapobiegać?

  • Ważna jest konsystencja posiłków. Jedzenie papkowate, blendowane czy półpłynne oblepia zęby i sprzyja namnażaniu się bakterii próchnicotwórczych. Kolejnym problemem jest fakt, iż regularne jedzenie płynnych pokarmów przez dzieci, które mają już dobrze rozwinięte uzębienie, powoduje, że mięśnie warg, języka, policzków oraz przełyku są słabe i niewykształcone prawidłowo. Wpływa to negatywnie na rozwój mowy oraz narządu żucia. Na przekąskę podawaj warzywa i owoce. Marchewka, rzodkiewka, kalarepa czy jabłko będą idealne dla małych ząbków. Dodatkowo twardsze produkty wspomagają produkcję śliny, która w naturalny sposób oczyszcza uzębienie.
  • Zadbaj o odpowiednie przerwy między posiłkami, ponieważ pH wraca do bezpiecznego dla szkliwa poziomu po 30-60 minutach po jedzeniu. Zwróć uwagę na to, by dziecko nie podjadało między posiłkami.
  • Naucz dziecko pić czystą wodę. Nie wprowadzaj złych nawyków i staraj się nie podawać słodzonych napojów, soków czy dosładzania wody miodem, cukrem lub syropami.
  • W diecie dziecka nie może zabraknąć istotnych dla prawidłowego rozwoju witamin i minerałów. Ważny jest nie tylko wapń, ale i potas, magnez, żelazo, fluor oraz witaminy A i D. Znajdziesz je w razowym pieczywie, kaszach, orzechach, sezamie, pestkach, warzywach i owocach oraz nabiale (kefirach, maślance, serach, rybach i mięsie).

Próchnica zębów mlecznych - jak zapobiegać?





Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.



Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.