fbpx

Czy należy bać się fluoru?

fluor-w-pascie.jpeg

Dzisiejszy wpis poświęcimy fluorowi i odpowiemy na kilka często pojawiających się pytań takich jak: Czy należy się bać fluoru? W jaki sposób i czy w ogóle fluor chroni zęby przed próchnicą? Jakie są zalecenia specjalistów dot. fluoru? Wiemy, że temat jest niezwykle ważny, zwłaszcza dla rodziców Naszych Małych Pacjentów, dlatego dzisiaj garść niezwykle ważnych informacji. Zapraszamy do lektury.

Czym jest fluor?

Fluor jest niezwykle istotnym pierwiastkiem dla zdrowia zębów. Jego głównym zadaniem jest wzmacnianie szkliwa i uodparnianie go na działanie czynników chorobotwórczych oraz kwasów. Dzięki niemu mineralizacja zębów i kości przebiega w prawidłowy sposób, a ponadto jego związki zapobiegają przywieraniu kamienia nazębnego do szkliwa. Jego niedobór natomiast prowadzi do rozwoju próchnicy, jak również osteoporozy.

Fluor można dostarczyć do organizmu wraz z wodą pitną i produktami spożywczymi (orzechy, ryby, owoce morza, sery, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, herbata). Jego źródłem są także dostępne środki do higieny jamy ustnej (pasty, płukanki). Ten rodzaj profilaktyki fluorkowej stosujemy na co dzień. Warto jednak raz na jakiś czas, najlepiej od razu po zabiegu profesjonalnego oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym, przeprowadzić zabieg fluoryzacji.

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Światowa Federacja Dentystyczna (FDI) rekomendują stosowanie fluorków, podkreślając ich profilaktyczną skuteczność i bezpieczeństwo.

stomatologia dziecięca

Czym jest fluoryzacja?

Podczas fluoryzacji lekarz lub higienistka stomatologiczna nakłada na oczyszczoną powierzchnię zębów preparat ze stężonym fluorem. Fluoryzacją jest również podanie odpowiedniej dawki fluoru w postaci kropli lub tabletek doustnych.

Niegdyś fluoryzacja była obowiązkowa w szkole. Obecnie przeprowadzana jest (najczęściej za zgodą rodziców) metodą nadzorowanego przez higienistkę stomatologiczną szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi kilka razy w ciągu roku szkolnego. Fluoryzacja jest wskazana u dzieci ze względu na szczególne narażenie na niedobory ważnych składników mineralnych, a co za tym idzie- związane z nimi uszkodzenia. Również higiena jamy ustnej najmłodszych często wymaga sporej poprawy, w związku z czym profilaktyka fluorkowa pozwala zapobiegać próchnicy, wzmacniając jednocześnie uzębienie na całe życie.
Czy należy bać się fluoru?
Baby photo created by Kireyonok_Yuliya – www.freepik.com

Mimo to zabieg fluoryzacji nie jest dedykowany wyłącznie dzieciom. Wskazaniami do fluoryzacji są także:

  • remineralizacja szkliwa w próchnicy początkowej oraz zapobieganie próchnicy wtórnej,
  • przeciwdziałanie nadwrażliwości zębów w okresie leczenia ortodontycznego
  • nadwrażliwość szyjek zębowych,
  • przebarwienia płytki nazębnej.

Za jedną z najskuteczniejszych metod uważa się lakierowanie zębów. Polega na nałożeniu cienkiej warstwy specjalnego lakieru, uwalniającego do szkliwa jony fluorkowe. Innym sposobem jest użycie żelu lub pianki o wysokim stężeniu fluoru i wprowadzenie preparatu na jednorazowej łyżce do jamy ustnej pacjenta na krótki czas. Kolejną metodą jest jonoforeza, czyli wprowadzanie związków fluoru za pomocą prądu stałego o słabym natężeniu.

Po zabiegu fluoryzacji nie należy jeść ani pić przez ok. 2 godziny.

Pasty z fluorem- za czy przeciw?

Wbrew wielu powszechnym opiniom szczotkowanie zębów pastą z fluorem jest bezpieczne dla zdrowia. Ilość pierwastka w tubie pasty jest niewielka, a jego działanie jest jedynie miejscowe. Warto natomiast zwracać uwagę, by dzieci nie połykały pasty podczas szczotkowania.  Z tego powodu polecaną i bezpieczną formą profilaktyki przeciw próchnicy stanowi opisana wcześniej fluoryzacja, w przypadku której nie ma ryzyka połknięcia preparatu. Nie należy się także niepokoić, że stosując produkty do higieny jamy ustnej z zawartością fluoru, przekroczy się jego dopuszczalną normę. Przy rozsądnym i zalecanym stosowaniu nie jest to prawdopodobne.
Pasty z fluorem - za i przeciw?
People photo created by freepik – www.freepik.com

Zgodnie z opinią Niezależnego Panelu Ekspertów (Aktualny stan wiedzy na temat indywidualnej profilaktyki fluorkowej choroby próchnicowej u dzieci i młodzieży* ) zaleca się szczotkowanie zębów pastą z fluorem dwukrotne w ciągu dnia, rano po śniadaniu i wieczorem po ostatnim posiłku. Ponadto rekomenduje się:

  • wypluwanie nadmiaru pasty po szczotkowaniu bez przepłukiwania jamy ustnej wodą,
  • szczotkowanie zębów dziecka przez rodziców/ opiekunów do 8. roku życia, a w późniejszym okresie kontrolowanie go ze względu na ryzyko stosowania i połykania zbyt dużej ilości pasty
  • używanie past do zębów z wyższym stężeniem fluoru (1000 ppm F) przy ograniczonej ilości pasty (posmarowanie jedynie włókien szczoteczki ),
  • pasty z mniejszą ilością fluoru (500ppmF) zaleca się w rejonach z ponadoptymalną zawartością fluoru w wodzie pitnej, a także w przypadku podejrzenia nieprzestrzegania przez rodziców zaleceń rodziców dotyczących ilości pasty nakładanej na szczoteczkę.

Światowa Federacja Dentystyczna podkreśla, że bezpieczeństwo i skuteczność past z fluorem w zapobieganiu próchnicy udokumentowano do tej pory w ponad 100 badaniach, przeprowadzonych zarówno wśród dzieci, jak  i dorosłych. Brak w nich niepodważalnych dowodów, dotyczących wpływu fluoru na wzrost zachorowań na nowotwór kości czy obniżenie ilorazu inteligencji (IQ), o czym najczęściej donoszą przeciwnicy fluoru.

*Aktualny stan wiedzy na temat indywidualnej profilaktyki fluorkowej choroby próchnicowej u dzieci i młodzieży, Opracowanie pod redakcją dr hab. n. med. Doroty Olczak – Kowalczyk, Warszawa 2012

Zdjęcie w nagłówku wpisu – Family photo created by freepik – www.freepik.com





Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.



Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.